Açı : Ne kadar dönme yapıldığının ölçüsüdür.

Açının ölçüsü : Derece veya radyandır.

Nasıl ki , “100 km yol gittik” in anlamı , bir başlangıç noktasından başlayarak 100 km lik bir yol katettiğimi anlatıyorsa , “70 derece”  ile , başlangıç noktasından başlayarak 70 derecelik bir dönme gerçekleştirmiş anlamına gelir.

Örnek :  Dümdüz karşıya bakın , şimdi kafanızı sağ omzununuza doğru yavaş yavaş çevirerek sağ omzunuzun üstüne bakın , ilk baktıgımız karşı ile , sağ omuzunun arasındaki yaptıgımız dönme miktarı , bizim açımızdır.

Sınıfınızın yada odanızın kapısını kapatın/açın , ilk baştaki konumu ile son konumu arasındaki dönme miktarı bir açıyı oluşturur.

Açı  hareketsiz cisimler için de geçerlidir , örneğin sınıfın tabanı ve duvarlarını düşünün , elimizde süper güçlerimiz olsa duvarı eğip bükebilsek falan , duvarı tuttugumuz döndürerek gibi bir bütün halinde yere yapıştırabiliriz. işte duvar ile taban arasında da bir açı mevcuttur , dikkat edin yine dönme var.

Ne kadar döndüm ? Yani açımızın ölçüsü..?

Bir tam dönme 360 derece olarak belirtilir , kimi matematikçiler çok çok eski zamanlarda “dünyanın güneş etrafında bir tam dönüşünü 360 günde tamamladığından dolayı , bir tam dönmeye 360 derece denilmiştir” demektedir , kimi matematikçilere göre ise bununla bir alakası yok , 360 ın bir çok çarpanı/ böleni olduğu için hesaplamaların kolay olması amacıyla 360 derece kabul edilmiştir.” tezindedir .Sonuçta “360 derece” insanlar tarafından belirlenmiş ölçüdür , eğer önceleri 500 derece diye belirtilseydi , şimdi bir tam dönmeyi 500 derece kabul edecektik.

Açılar uygulaması

Zira, başka bir açı ölçüsü “radyan” , bir tam dönmeyi 400 radyan , olarak belirtmiştir.

Tam dönme : 360 derece ,

Yarım dönme : 180 derece

Çeyrek dönme : 90 derece

0 dan 90 dereceye kadar (90 dahil degil ) kucuk acı , 90 dereceye dik açı , 90 dereceden büyük olan açılara ise geniş açı denir.

Açı ne değildir?

Solda gördüğümüz şekil açı değildir. Şaşırdınız mı? Gerçekten de bu açı değildir, bu açının modellenerek*(ne demek ? ) kağıt üzerine geçirilmiş halidir sadece. Gerçek anlamda açı bu değildir.

Biz kağıt üzerinde işlem yaptıgımız için açıyı gösterebilmek adına buna benzer şekiller kullanacağız.

Bunların detaylarına bir bakalım ,

 

 

Açı kavram yanılgılarından bir tanesi ; 

 

 

 Sizce bu iki açı eşit midir? 

Birçok öğrenci buna hayır eşit değildir öğretmenim der. Oysa eşittir.

Açı , uzunlukla alakalı bişey değildir. dönme miktarıdır.ikisinde de dönme miktarı aynıdır.Yani ikisinin de açısı eşittir.

Gazi CotakGeometriKonu Anlatimiaci cesitleri,açı nedir,açılarda kavram yanılgısıAçı : Ne kadar dönme yapıldığının ölçüsüdür. Açının ölçüsü : Derece veya radyandır.Nasıl ki , '100 km yol gittik' in anlamı , bir başlangıç noktasından başlayarak 100 km lik bir yol katettiğimi anlatıyorsa , '70 derece'  ile , başlangıç noktasından başlayarak 70 derecelik bir dönme gerçekleştirmiş anlamına gelir.Örnek :...Konu Anlatımı Materyal Oyunlar Uygulamalar