Genelde öğrenciler , yatay yada dikey konumlandırılan doğrulara dikme çizmede zorlanmazlar ama , eğik doğrulara dikme çizerken zorlanırlar.

yatay-dikey-dogruya-dikme

peki eğik doğrulara nasıl kolay dikme çizebilirim ?

Daha önceden dik olduğudan emin olduğumuz nesnelerin yardımıyla bunu yapabiliriz. Benim tercih ettiğim yöntem , cetvelimizdeki uzunlukların yerini gösteren sayıların uzun çizgileri . Uzun çizgiler , cetvele dik olarak çizilmişlerdir. Eğer doğru bir şekilde koyarsanız , dik koymuş olursunuz. Bu uzun çizgiler ne kadar uzun olursa hata payınız o kadar az olur.

cetvelle-yukseklik-cizme

şimdi eğik olan doğruya cetveli nasıl koymamız gerektiğine bakalım .

cetvelle-dik-dogru-cizimi

 

Cetvel kullanmadan pergelle de yapabilirsiniz.

Pergelle bir doğruya dışındaki bir noktadan dikme çizme animasyonunu izle >>

https://i2.wp.com/ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/2015/04/cetvelle-dik-dogru-cizimi.jpg?fit=600%2C287https://i2.wp.com/ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/2015/04/cetvelle-dik-dogru-cizimi.jpg?resize=150%2C150Gazi CotakKonu Anlatimibir dogruya dikme cizme,dikme çizmeGenelde öğrenciler , yatay yada dikey konumlandırılan doğrulara dikme çizmede zorlanmazlar ama , eğik doğrulara dikme çizerken zorlanırlar.peki eğik doğrulara nasıl kolay dikme çizebilirim ?Daha önceden dik olduğudan emin olduğumuz nesnelerin yardımıyla bunu yapabiliriz. Benim tercih ettiğim yöntem , cetvelimizdeki uzunlukların yerini gösteren sayıların uzun çizgileri . Uzun çizgiler...Konu Anlatımı Materyal Oyunlar Uygulamalar