Kesir ile rasyonel sayı arasındaki farkı kavramak için , kesirin anlamını iyi kavramalıyız . Zira rasyonel sayılar ı biliyoruz.

Kesirler , ingilizce “Fractions” anlamına gelir . Fractions ne demek bakalım >>

kesir

Dikkatimi çeken tercümeler ,

5- parça

8- Bölme

20- Kırılma

21- çok küçük miktar

22- bölüntü

23- küçük parça

 Kesir ; Bir bütünün parçası  anlamına gelir.

1bolu4

Bir bütünün 4 de biri . Bir kesirdir ( aynı zamanda rasyonel bir sayı )

 

Bir bütünü ne kadar bölerseniz bölün sıfırı bile elde edemezsiniz . Eksiye düşmeniz imkansızdır .

Demek istediğim negatif rasyonel sayılar kesir olamaz.

eksi-bir-bolu-dort
– 1/4 rasyonel bir sayıdır ama kesir değildir.

 

 

 

Peki , 1 den büyük olan rasyonel sayılar kesir midir?

5tam1bolu2

Bu sayıyı kesir olarak sayabilir miyiz bilemiyorum ( kişisel görüşüm sayabiliriz ) , 5 tam kısmı , 1/2 ise kesir,  parçacık kısmıdır . Sayı parçaçık ihtiva ediyor .

 

 

* Gördüğüm kadarıyla , yabancı forumlarda en çok tartışılan konulardan biri budur . Genel anlamda maalesef bir fikir birliğine varılamamıştır.Bunun nedeni “kesir” kavramının matematiksel anlamda bir karşılığının olmayışıdır. Bazı kaynaklara göre örneğin wikipediaya baktıgımda rasyonel sayılardan pek bir farkını göremedim .  Kendi yorumumu ise yukarıda bahsettim .

 

https://i1.wp.com/ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/2013/12/kesir.jpg?fit=281%2C664https://i1.wp.com/ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/2013/12/kesir.jpg?resize=150%2C150Gazi CotakKavram YanılgılarıSayilarKesir ile rasyonel sayı arasındaki farkı kavramak için , kesirin anlamını iyi kavramalıyız . Zira rasyonel sayılar ı biliyoruz.Kesirler , ingilizce 'Fractions' anlamına gelir . Fractions ne demek bakalım >>Dikkatimi çeken tercümeler ,5- parça8- Bölme20- Kırılma21- çok küçük miktar22- bölüntü23- küçük parça Kesir ; Bir bütünün parçası  anlamına gelir.Bir bütünün...Konu Anlatımı Materyal Oyunlar Uygulamalar