Tamlarla-tamlar-parcalarla-parcalari-carpmis

Tamlarla tamları , parçalarla parçaları çarpmış .

……………………..

2

Aynı öğrenciden benzer hata , ilk başta tamı getirip yanına yazmış olarak düşünmüştüm ama sanırım sanki 5/4 ün önünde 1 varmış gibi düşünüp , 3 le 1 i çarpıp eklemiş.

……………

5

Aşırı genelleme yapmış , 3 ün altına 1 çekip çarpması gerekirken , tam sayılı kesri hem pay ile hem payda ile çarpmış.

……………………

6

Burada açıkca gözüküyor ..

……………….

7

Klasik olarak yapılan kesirlerde toplama ve çıkarma kavram yanılgılarından biri , direk toplama ve direk çıkarma .

…………………..

8

Pay ve paydayı eksik genişletme , önceki kazanımlarından kaynaklanıyor .  Öğrettiğim yöntem farklı . Öğrettiğim halde maalesef alışkanlığını değiştirememişim.

…………………

11

Kesri ondalık olarak gösterme kavram yanılgısı , 4/8 i onda 4 olarak göstermiş . ( doğru cevap 2,5 )

Verilen örnekler orjinal olup  öğrencilerimin sınav kağıdı görüntüleridir.  Telif hakkına tabidir. Ticari amaçla kullanmak için izin alınması şarttır , diğer kullanımlar için izin alınmadan , atıf yapılarak kullanılmasında sakınca yoktur.

https://i0.wp.com/ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/7-1.jpg?fit=960%2C536https://i0.wp.com/ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/7-1.jpg?resize=150%2C150Gazi CotakKavram Yanılgılarıkesirler kavram yanilgilari,kesirlerde kavram yanılgılarıTamlarla tamları , parçalarla parçaları çarpmış ...........................Aynı öğrenciden benzer hata , ilk başta tamı getirip yanına yazmış olarak düşünmüştüm ama sanırım sanki 5/4 ün önünde 1 varmış gibi düşünüp , 3 le 1 i çarpıp eklemiş................Aşırı genelleme yapmış , 3 ün altına 1 çekip çarpması gerekirken , tam sayılı...Konu Anlatımı Materyal Oyunlar Uygulamalar