rasyonel-sayilarIngilizce” Rational Numbers ” orantısal sayılar anlamına gelmektedir . A bir değişken , B bir değişken olmak üzere A nın B ye oranı ( A/B   B sıfır olamaz ) şeklinde yazılabilen tüm sayılardır .

Rasyonel sayılar Q işareti ile gösterilir , Almanca” Quotient ” bölüm anlamına gelen sözcüğün baş harfidir.

 

Daha basit dille ; Bir sayı kesir olarak yazılabiliyorsa rasyonel sayıdır . Dikkat edin kesir olması gerekmiyor ..kesirli biçimde yazılması gerekiyor .Örneğin ; Tam sayı olan 5  i ele alalım ,  5/1 şeklinde de yazılabilir o halde 5 rasyoneldir . ( 5 ile 5/1 aynı değerdir )

1.5 ( bir buçuk )  3/2 şeklinde yazılabilir o halde rasyonel sayıdır.

Sayının işareti negatif yada pozitif olması rasyonel olup olmamasını etkilemez. -1.5 de rasyonel , 1.5 de rasyonel , -5 de rasyonel , 5 de rasyonel .

rasyonel-sayilara-ornekler

Her iki rasyonel sayı arasında sonsuz tane rasyonel sayı vardır..nasıl yani?

0 , sıfır rasyonel midir ?

Evet ,0 rasyoneldir.  0 ı  0/5 şeklinde yazabiliriz ( 0/5 in değeri de sıfırdır )

Rasyonel sayılar şunlardır ,

*kırıntısı , kesiri olan sayılar  bir buçuk ,( 1.5 )  3 tam yüzde 5 ( 3.05 )  vs gibi ..rasyoneldir

*Tam sayılar , -32  -5 , 5 , 0 , 18 ..43  vs  ..rasyoneldir

*doğal sayılar , 0 , 1 , 3 , 108  vs ..gibi ..rasyoneldir.

Rasyonel sayıların günlük hayatta kullanımına örnekler ;

tam sayıların günlük hayatta kullanımlarına buradan bakabilirsiz,

kırıntılı / kesirli rasyonel sayılara örnekler ,

Bir ekmek yiyemem , ancak yarım ekmek yiyebilirim . 1 kg kaşar alamam ama 250 gr kaşara yetecek param var , gibi ..

Pisagorcular ;

pisagorEski yunanlı matematikçi pisagorun bir tarikatı vardı ; Sayılara taparlar , evrendeki herşeyin sayı ile ve hatta rasyonel sayı ile ifade edilebileceğine inanırlardı . Bir hayvan kestiklerinde asla 4 bacağından bir tanesini yemezlerdi . Birgün öğrencilerinden hipotenüs herşeyin rasyonel sayı ile ifade edilemeyeceğini söyledi , pisagorun kendi bulduğu teoremle ona kafa  tuttu . ( meşhur dik üçgendeki uzun kenar olan hipotenus oradan gelir , eğer dedi hipotenus dik üçgende dik kenarlardan  biri  1 cm , diğer kenar 1cm olursa uzun kenar ne kadar olur ? , rasyonel olarak gösterilemiyeceğini de ispatladı ) Bu tarikat içinde büyük bir kargaşaya neden oldu ve pisagorun , bir gece vakti hipotenusu çuvala koyarak nehre attırdığı rivayet edilir.

Rasyonel kelimesi malesef yanlıştır , siz öğrencilerde kavram yanılgısı yaratmaktadır . “Rational numbers” , Rasyonel sayılar değil  ” Orantısal sayılar ” şeklinde olmalıydı .Ratio ingilizcede oran demektir , rational orantısal anlamına gelir.

Türkçedeki  “rasyonel ” mantıksal anlamına gelmektedir . Ne demek yani mantıksal ? Bana bir anlam ifade etmiyor ..

Pisagor hakkında TRT okulda yayınlanan şu videoyu izlemenizi tavsiye ederiz.

Hazır mısınız ? Sorularımızla bilgilerinizi sınayın !

Rasyonel Sayıları Tanır

Bu test hangi sayıların rasyonel olduğunu tanıyıp tanıyamadığınızı , belirlemek amacıyla hazırlanmıştır . Teste başlamadan önce konuyu okumanızı öneririz. Rasyonel Sayılar 

https://i0.wp.com/ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/2013/09/rasyonel-sayilar.jpg?fit=178%2C86https://i0.wp.com/ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/2013/09/rasyonel-sayilar.jpg?resize=150%2C86Gazi CotakSayilarneden rasyonel sayılar q ile gösterilir,rasyonel sayılar hangi harfle gösterilir,rasyonel sayılar konu anlatımı,rasyonel sayılar tanımı,sıfır rasyonel sayı mıdırIngilizce' Rational Numbers ' orantısal sayılar anlamına gelmektedir . A bir değişken , B bir değişken olmak üzere A nın B ye oranı ( A/B   B sıfır olamaz ) şeklinde yazılabilen tüm sayılardır .Rasyonel sayılar Q işareti ile gösterilir , Almanca' Quotient ' bölüm anlamına gelen sözcüğün baş harfidir. Daha basit dille...Konu Anlatımı Materyal Oyunlar Uygulamalar