Rasyonel sayıları karşılaştırmak / sıralamak için değerinin ne kadar olduğu kafamızda oluşması gerek ,

rasyonel-sayiların-modellenmesi

 

Rasyonel sayıları oluşturmak için her zaman ” bir bütün alın , paydadaki miktar kadar parçalara ayırın , pay kadar tarayın ” . Örnek ; 3 / 4 ( 3 bölü 4 )  bir bütün al , 4 parçaya böl , 3 tanesini tara..

peki şöyle ise , 5/ 4  ( 5 bölü 4 ) şeklinde ise yine aynıdır , bir bütün al , 4 parçaya böl , 5 tanesini tara .. 4 parçanın 5 i taranmaz ki ?? ..o halde bir bütün daha alıyorsunuz onu da 4 parçaya ayırıyorsunuz , bir bütün daha almanız size bir ipucu veriyor ..bir bütün yetmedi , ikinci bütüne ihtiyaç duydunuz o halde sayınız 1 den büyük bir sayıdır..

rasyonel-sayilarin-degerleri

 Rasyonel sayıları bir tam sayı ile karşılaştıralım 

https://i1.wp.com/ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/2013/09/rasyonel-sayiların-modellenmesi.jpg?fit=483%2C906https://i1.wp.com/ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/2013/09/rasyonel-sayiların-modellenmesi.jpg?resize=150%2C150Gazi CotakSayilarrasyonel sayılar konu anlatımıRasyonel sayıları karşılaştırmak / sıralamak için değerinin ne kadar olduğu kafamızda oluşması gerek , Rasyonel sayıları oluşturmak için her zaman ' bir bütün alın , paydadaki miktar kadar parçalara ayırın , pay kadar tarayın ' . Örnek ; 3 / 4 ( 3 bölü 4 )  bir bütün al ,...Konu Anlatımı Materyal Oyunlar Uygulamalar