5. ve 6.sınıflarda hacim konusunda bir öğrencime proje ödevi olarak metreküp materyali yapmasını istemiştim . Getirmiş . Klasik olarak her sene yaptırırım .

1- Metreküpü somut olarak görüyorlar .
2-Hacim ölçmenin -sınıfın hacmi – sınıfı komple metreküple tavana kadar doldurmak olduğunu kavrar
3- Metreküpün içerisine kaç tane desimetreküp yerleştirilebildiğini ( 1000 ) deneyliyorlar. Böylelikle ,
her bir birim dönüştürmede neden 1000 ile çarpılıp 1000 ile bölündüğünü somut olarak görüyor . Bu dönüştürme kazanımı sadece 6.sınıflarda var. 5.sınıflarda verilmemesi gerekiyor.

Materyalin tek eksiği portatif olmaması . Kapıdan geçmiyor maalesef.

5.sınıflardan görüntüler .
desimetre-kup

desimetrekup-sinif-etkinlik

6.sınıflardaki desimetreküp yerleştirme etkinliğimiz.

metrekup-icine-desimetrekup-yerlestirelim-materyal-etkinlik

https://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/metrekup-icine-desimetrekup-yerlestirelim-materyal-etkinlik.jpghttps://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/metrekup-icine-desimetrekup-yerlestirelim-materyal-etkinlik-150x150.jpgGazi CotakEtkinliklerMateryaller5. ve 6.sınıflarda hacim konusunda bir öğrencime proje ödevi olarak metreküp materyali yapmasını istemiştim . Getirmiş . Klasik olarak her sene yaptırırım . 1- Metreküpü somut olarak görüyorlar . 2-Hacim ölçmenin -sınıfın hacmi - sınıfı komple metreküple tavana kadar doldurmak olduğunu kavrar 3- Metreküpün içerisine kaç tane desimetreküp yerleştirilebildiğini...Konu Anlatımı Materyal Oyunlar Uygulamalar