Bu yazı 2020 – 2021 eğitim öğretimde 8.sınıfa gidecek yani 2021 Lgs öğrencilerine yönelik hazırlanmıştır.

İlk ciddi Lgs dönemimi bu sene yaşadım , 3 tane 8.sınıfımı bu sene mezun edeceğim ve 7 haziranda sınava girecekler, bu süreçte yaşadıklarımızdan tecrübelerimden yola çıkarak 7.sınıflara bir uyarı niteliğinde bu yazıyı yazma gereksinimi  duydum .

7.Sınıf bitti , inan bana senin için şu dakikadan itibaren uzun ve yorucu bir LGS maratonu başladı .  Bu süreçte çok çalışacaksın, çok yıpracaksın ama sonunda sevinen sen olacaksın . O yüzden çalışmaya  karar verip o çalışmadan sapmadan sınav sonuna kadar çalışmayı bırakmamak .

1- Psikolojik olarak kendini hazırla 

7, sınıf bitti ve önünde bir LGS var , erken başlarsan yol alırsın , eğer erken başlamazsan erken başlayanların senin çok çok önüne geçtiğini görünce şok olacaksın . 7.sınıfı bitiren öğrencilerime yaz tatilinde kurs verememiştim, yeni nesil soru çözmeden okula başladılar. Sürekli kurslarla desteklememe rağmen ilk denemelerde döküldüler, sınıfta en iyi olan öğrenciler bile 10 -12 matematik netiyle başladılar . Tam bir moral bozukluğu.. Bunun yanında ne oldu ? Yazın özel hocayla, bir plan dahilinde yeni nesil sorular dahil çalışan öğrenciler ilk denemelerde 16-18 net çıkardılar .  3-4 net demeyin o 3-4 net bir psikolojik sınır . Eğer sende şu anda çalışmaya başlamazsan o 10-12 netleri görünce şok olacaksın.

7.sınıfı mı tekrar edelim yoksa 8.Sınıfa mı başlayalım ?

Kesinlikle 8.sınıfa başlamalısın. 7.sınıfta işlenilen bazı konuların devamının 8.sınıfta olmadığını ve dolayısıyla LGS de çıkmayacağını göreceksin. 7.sınıf 7.sınıfta kaldı ..

2- Öğretmen anlatmadan konuları anlayabilir miyiz ?

Vereceğim yönlendirmelerle kesinlikle anlayabilirsiniz, ayrıca teknoloji çağındayız, Yotube gibi bir nimet var , dahası kitapların uygulamaları var, bilemediğiniz soruları uygulamadan izleyebilirsiniz. Özel hocanız cebinizde. Kesinlikle izlemelisiniz.

3-Çalışmaya  nereden  nasıl başlayalım ?

1.Basamak – Temel kazanımları halletme

2.Basamak- Yenil nesil soruları çözme

Bir konuyu örneğin çarpanlar ve katlardan yeni nesil sorulardan en az 600 tane çözmeden yeni konuya geçmiyorsunuz. Tamamen çarpanlar ve katlar oturmuş olmalı ki diğer konuya geçebileyim. Çözeceğiniz temel kaynaklardaki sorular 600 soruya dahil değil. Okul başlayınca bir konuyla ilgili en az 1000 tane daha çözeceksiniz. Kesinlikle abartmıyorum .

4- Hangi konulara kadar çalışalım .

-Çarpanlar ve katlar

-Üslü ifadeler

-Kareköklü ifadeler

-Veri Analizi

Her ay bir konuyu tam anlamıyla bitirirseniz, Eylüle kadar 4 konuyu bitirmiş olursunuz.

Başlayalım …

Okul henüz başlamadı, kazanımların sırasını ve neler öğretileceğini bilmiyorsunuz . O yüzden etkinlikli defter size konu anlatımı / etkinlik ve konuları sırasıyla takip edebilmeyi sağlayacak . Benim tavsiye ettiğim Hız yayınları etkinlikli defter.

 

Daha sonra temele devam ediyoruz , yine hız yayınlarının Matematik soru bankasına geçiyorsunuz. Bu kitabın eski baskısı da var üzerinde 2019-2020 yazmasına dikkat edin.

Yine temele devam , Matsev yayıncılığın Matematik Soru Bankasına geçiyorsunuz.

 

Yeni nesile geçiyoruz .

Yukarıda verdiğim kitaplar biraz yeni nesil de içeriyor ancak devamı lazım ..Aşağıda verdiğim kitaplardan sana daha kolay gelenle de başlayabilirsin, sana göre değişir.

Severek kullandığım kaynaklardan Nartest. Nartest 8. Sınıf matematik ilk adım soru bankasıyla geçebilirsin .

Çözümleri Nartest Youtube Kanalında var .

Hız matematik uzmanı orta seviye şu anda kullanılacak kaynaklardan biri . Tavsiye ederim . Çözümleri uygulamasında var.

Tonguç un matematik kaynaklarını severek kullanıyorum, Tonguç Matematik zoru bankasını tavsiye ederim . İçinden çıkılamayacak tipte sorular değil merak etmeyin 🙂

Soru çözümleri Tonguç tats uygulamasında var .

Nartest Omage Soru Bankası .. Tam bir Nartest hayranıyımdır . Öğrencilerime aldırmadığım kitabı kalmadı . Bu kitabıı da tavsiye ederim.

Ve biraz deneme çözelim

Tonguç matematik kotası – Konu sıralı olarak güzel soruları var..kesinlikle tavsiye ederim.

Bu verdiğim kitaplar sizi baya bir ilerletecek, okul zamanı kaynakların değişecek.  Ancak şimdi bu kaynakları edin ve bir an önce çalışmaya başla . Okul zamanında kaynaklarını yine buradan yayınlayacağım.

 

https://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/h-692x1024.pnghttps://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/h-150x150.pngGazi CotakLgsBu yazı 2020 - 2021 eğitim öğretimde 8.sınıfa gidecek yani 2021 Lgs öğrencilerine yönelik hazırlanmıştır. İlk ciddi Lgs dönemimi bu sene yaşadım , 3 tane 8.sınıfımı bu sene mezun edeceğim ve 7 haziranda sınava girecekler, bu süreçte yaşadıklarımızdan tecrübelerimden yola çıkarak 7.sınıflara bir uyarı niteliğinde bu yazıyı yazma gereksinimi  duydum...Konu Anlatımı Materyal Oyunlar Uygulamalar