Evrensel iletişim yayınlarının(İdris inci–ilk konu :Açılar) ilköğretim matematik 7 kitabından işliyorum konuları , Kitap başlı başına hatalarla dolu , sizlere farkettiğim bir hatayı paylaşmak istiyorum.

Çalışma kitabı sayfa 11 – 10.Soru
acilar-hata-soru

d1//d2 ve y=4x ise y açısının ölçüsünün kaç derece olduğunu bulunuz?

Çözüm ;acilar-hata-soru-cozum d1 ve d2 doğrularına parelel ekstra doğrular çizin.Bu doğrular size yöndeş ve iç ters açıları verecek , yerleştirirsek yandaki resimdeki gibi bir yerleşim olur.

Şimdi  denklemi kuralım ;

x-25=40-y  (iç ters açılar çünkü)  Denklemde y yerine 4x yazalım . (soruda verilmiş.)
x-25=40-4x

Denklemi düzenlersek ;  5x=65   buradan x=13 derece çıkmaktadır ancak ; x=13 derece ise x in bir parçası 25 derece ve hatta diğer parçası x-25 derece olması imkansızdır.

Öğrencilere böyle bir hata var mı yok mu diye , verilen açılarda bu şekli açı ölçerleri ile çizmelerini istedim  , hiçbir öğrencim çizemedi.Siz deneyin bakalım çizebilecek misiniz? Yada benim burada yaptığım bir hata var mı?

Gazi CotakGeometri7.sınıf,hatali sorularEvrensel iletişim yayınlarının(İdris inci--ilk konu :Açılar) ilköğretim matematik 7 kitabından işliyorum konuları , Kitap başlı başına hatalarla dolu , sizlere farkettiğim bir hatayı paylaşmak istiyorum. Çalışma kitabı sayfa 11 - 10.Soru d1//d2 ve y=4x ise y açısının ölçüsünün kaç derece olduğunu bulunuz? Çözüm ; d1 ve d2 doğrularına parelel ekstra doğrular çizin.Bu doğrular...Konu Anlatımı Materyal Oyunlar Uygulamalar