ilköğretim matematik 7 (evrensel iletişim yayınları idris inci ) ders kitabı sayfa 70-71-72

İzmir 4
Bolu -2
Ankara 0
Denizli 2
Kars -6

Bazı illerin sıcaklık değerleri ile ilgili bir tablo verilmiş ve  karşılaştırmalı illerin diğer illerdeki sıcaklık değerlerinin kaç katı olduğu ile ilgili sorular var;

Örneğin ; a) İzmir’deki hava sıcaklığı Bolu ve Denizlinin kaç katıdır?

Çözüm olarak ;

2.a=4     a =2  , yani İzmir Denizlinin hava sıcaklığının 2 katı , Bolu’daki hava sıcaklığının -2 katı olarak bulunmuştur.Bu yapılan çözüm matematiksel olarak doğru olmasına rağmen , çözüm mantıksal olarak tamamen yanlıştır .

Örneğin ; 1 m uzunluğundaki bir insanın boyunun 2 katı 2m uzunluğunda bir insan olur ama , 10 derece sıcaklıktaki havanın iki katı 20 derece değildir.

Çünkü; Sıcaklık , uzunluk gibi mutlak değer bir olgudur ve başlangıç noktası 0 değildir .Başlangıç noktası uluslar arası anlaşmalara göre mutlak sıfır kabul edilmiştir . Mutlak sıfır olası en düşük sıcaklıktır. Ve bu sıcaklık değeri  0 K Kelvin yani -273 derecedir.  Bu sıcaklıkta maddenin içinde hiç ısı enerjisi kalmayacağından daha fazla soğutmak mümkün değildir. Mutlak sıfır moleküllerin durduğu ve hareketlerinin çok küçük titreşimlere indirgediği noktadır. Titreşimin sebebi sıfır noktası enerjisi denilen enerjidir ve bu enerji maddeden uzaklaştırılamaz.

resimde bu durumu açıkladım.

-273———————————————————0—-2—-4——>

(Mutlak sıfır,asıl başlangıç ,sıfır noktası)                       D      I

Denizlinin sıcaklığı mutlak 275 dir.izmirin sıcaklığı  mutlak 277 dir. Aralarında sadece iki derece fark vardır.izmirin sıcaklık değerinin yarısı -138.5 gibi bir değere karşılık gelir.

Şu soruyu sormak istiyorum , eğer İzmir’deki sıcaklık 0 derece olsa ve Denizli de İzmir’den iki kat daha soğuk olsa Denizlinin sıcaklığı ne olurdu?

Kitaptaki çözüme göre 0/2 =0 olması gerekir ama bu sefer de İzmir ve Denizlinin sıcaklık değerleri birbirine eş olmuş olur (0 ve 0 )  ve Denizli İzmir’den daha soğuk olamaz.Bu durumda kitaptaki çözüm yanlıştır.

Başka bir hata

İzmirin sıcaklığı bolunun sıcaklığının -2 katı olarak gösterilmiştir.Var olan bişey nasıl eksi katı olabilir?

Örnegin , bir hacim diğer bir hacmin 2 katı olabilir ½ katı olabilir 0 katı olabilir ama – katı olamaz., Alinin boyu  Velinin  boyunun 2  katı olabilir yarısı olabilir ama – katı olamaz.

Tüm bunlar mutlak değer olarak görülmemesinden kaynaklanmaktadır.

Aynı yanlış sayfa 70-71-72 de de devam etmektedir.

Bu bir hata değil yanlışlıktır.Yazarın bu konudaki algısı yanlıştır..

Gazi CotakKavram Yanılgılarımutlak değerilköğretim matematik 7 (evrensel iletişim yayınları idris inci ) ders kitabı sayfa 70-71-72 İzmir 4 Bolu -2 Ankara 0 Denizli 2 Kars -6 Bazı illerin sıcaklık değerleri ile ilgili bir tablo verilmiş ve  karşılaştırmalı illerin diğer illerdeki sıcaklık değerlerinin kaç katı olduğu ile ilgili sorular var; Örneğin ; a) İzmir’deki hava sıcaklığı Bolu ve Denizlinin kaç katıdır? Çözüm olarak ; 2.a=4     a =2  ,...Konu Anlatımı Materyal Oyunlar Uygulamalar