Açı : Ne kadar dönme yapıldığının ölçüsüdür.

Nasıl ki , “100 km yol gittik” in anlamı , bir başlangıç noktasından başlayarak 100 km lik bir yol katettiğimi anlatıyorsa , “70 derece”  ile , başlangıç noktasından başlayarak 70 derecelik bir dönme gerçekleştirmiş anlamına gelir.

Örnek :  Dümdüz karşıya bakın , şimdi kafanızı sağ omzununuza doğru yavaş yavaş çevirerek sağ omzunuzun üstüne bakın , ilk baktıgımız karşı ile , sağ omuzunun arasındaki yaptıgımız dönme miktarı , bizim açımızdır.

Sınıfınızın yada odanızın kapısını kapatın/açın , ilk baştaki konumu ile son konumu arasındaki dönme miktarı bir açıyı oluşturur.

Açı  hareketsiz cisimler için de geçerlidir , örneğin sınıfın tabanı ve duvarlarını düşünün , elimizde süper güçlerimiz olsa duvarı eğip bükebilsek falan , duvarı tuttugumuz döndürerek gibi bir bütün halinde yere yapıştırabiliriz. işte duvar ile taban arasında da bir açı mevcuttur , dikkat edin yine dönme var.

Ne kadar döndüm ? Yani açımızın ölçüsü..?

tam-donmeBir tam dönme 360 derece olarak belirtilir , kimi matematikçiler çok çok eski zamanlarda “dünyanın güneş etrafında bir tam dönüşünü 360 günde tamamladığından dolayı , bir tam dönmeye 360 derece denilmiştir” demektedir , kimi matematikçilere göre ise bununla bir alakası yok , 360 ın bir çok çarpanı/ böleni olduğu için hesaplamaların kolay olması amacıyla 360 derece kabul edilmiştir.” tezindedir .Sonuçta “360 derece” insanlar tarafından belirlenmiş ölçüdür , eğer önceleri 500 derece diye belirtilseydi , şimdi bir tam dönmeyi 500 derece kabul edecektik.

Zira, başka bir açı ölçüsü “grad” , bir tam dönmeyi 400 grad , olarak belirtmiştir.

Tam dönme veya tam açı  : 360 derecelik dönmedir.

Yarım dönme / Doğru açı : 180 derece

Çeyrek dönme / Dik açı : 90 derece

0 dan 90 dereceye kadar,  (90 dahil degil )  >> Dar açı

[swf src=”http://www.ortaokulmatematik.com/uygulamalar/dondur-acilari-gor/acilar-uygulamasi.swf” width=400 height=400]

Uygulamayi daha büyük gör          Uygulamayı bilgisayarına indir

 

Açının ölçü birimi:

Açı ölçü birimi derecedir , aynı zamanda radyan olarak da ölçülebilir , radyanı lise ve ilerleyen yıllarda göreceksiniz.

Açımız kaç derece ise sağ üst üzerine küçük bir çember eklenmesi halidir. Örneğin ; 90˚  ..90 derece anlamına gelir . Derece aynı zamanda sıcaklık için de kullanılır ancak burada bahsedilen, açıdır.

Açıların kağıt üzerinde gösterimi :

acinin-kagit-uzerinde-gosterimiBiz açıları gösterebilmek için , yanda gördüğünüz şekli kullanıyoruz . Gerçekte böyle bir şekil açı değildir . Açı yukarıda belirtildiği gibi bir dönmedir. Bu şekil sadece açının sembolü , kağıt üzerinde gösterimidir.

Bu şekil ne anlama gelir ?

 

 

 

dar-aci

Dönmenin nerde olduğunu gösterir .

ters-aci

Ters açı ..

aci

Açıları kağıt üzerinde gösterirken isin modellerinden yararlanırız. Baslangıç noktaları aynı olan iki farklı ışının arasında kalan bölge açımızdır.

Ortadaki yuvarlak dönmenin olduğu yeri , yani açıyı gösterir . Ortadaki yuvarlağı koymamış olsaydık açımız karışırdı . Şöyle ki ;

aci-ic-dis

Şekle göre dönme turuncu bölgede mi yoksa pembe bölgede mi gerçekleşmiş ? belli değil….

aci-2Ortadaki yuvarlak , açının neresi olduğunu gösteriyor..

acinin-yeri-onemlidirNereyi ölçtüğünüz , açının neresi olduğu önemlidir.

Açı çeşitleri :

aci-cesitleri

Açıları isimlendirme :

Açıları isimlendirmek için iki seçeneğimiz var , küçük harfle isimlendirebiliriz.

aci-isimlendirmek

a açısı ..

aciyi-uzerinde-nokta-alarak-isimlendirmek
Açının kolları üzerinde nokta alarak isimlendirebiliriz.
Biliyorsunuz , noktalar büyük harflerle gösterilir.
Açımız AOB açısı , ya da BOA açısı ,
Dikkat !
ışınların birleştiği yer , yani köşe mutlaka ortaya gelmelidir.

Açılar genelde , yunan alfabesindeki harflerle isimlendirilirler , örneğin ;

alfa

 

Alfa.

 

beta Beta

 

teta Teta

 

gama Gama

 

vs ..bu harflerin daha fazlasını lise ve daha yukarı eğitimlerinizde alacaksınız.

Açı modelleri :

Dar açı ve dik açı modelleri :

dar-aci-modeli

Kırmızı çizgiler göstermek amaciyla cizilmiştir.

Bizim bakış açımıza göre değil var olana göre değerlendirilmiştir.

 

https://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/2013/12/acinin-kagit-uzerinde-gosterimi1.jpghttps://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/2013/12/acinin-kagit-uzerinde-gosterimi1-150x150.jpgGazi CotakAçılarGeometriaci cesitleri,aci cesitleri dereceleri,aci cesitleri resimli,aci cesitleri tanimlari,aci cesitlerini anlatma,aci konusu,aci modelleri,aci ne demek,aci ozellikleri,aci sekilleri,aci ve acisal kavramlar,acilar hakkinda bilgi,dar aci,dar aci en fazla kac derecedir,dik aci,dogru aci,genis aci,tam aci,ters aciAçı : Ne kadar dönme yapıldığının ölçüsüdür. Nasıl ki , “100 km yol gittik” in anlamı , bir başlangıç noktasından başlayarak 100 km lik bir yol katettiğimi anlatıyorsa , “70 derece”  ile , başlangıç noktasından başlayarak 70 derecelik bir dönme gerçekleştirmiş anlamına gelir. Örnek :  Dümdüz karşıya bakın , şimdi kafanızı...Konu Anlatımı Materyal Oyunlar Uygulamalar