Bugun 6.sınıflarda açılar konusundaki kazanımları vermeye çalışıyorum . Açının iç bölgesi – dış bölgesi kavramıyla ilgili alıştırma kitabımızda bir soruya denk geldik . soru şu şekilde.

Soru : Açıların iç ve dış bölgelerini farklı renklere boyayınız.

istisnasız tüm öğrencilerin yaptığı boyama .

Peki olması gereken nedir?

1) Öğrenci kafasında hala açının klasik açı çizimi olduğunu düşünüyor . Açının kollarının bir ışın olduğundan ve ışının tabiki sonsuza kadar gittiğinin bağlantısnın kuramıyor .
yapması gereken ışının çizimini uzatıp , musait olan tüm alanı boyamalıydı .

Diğer bir hata ;

Buna çoğu öğrenci , T, S ve muhtemelen E noktalarını açının dış bölgesinde olduğunu düşünecektir. Oysa açının kollarını uzattığınızda oradaki tüm noktaları içine aldığını görürsünüz.

 

 

Gazi CotakGeometriaçılar,açılarda kavram yanılgısıBugun 6.sınıflarda açılar konusundaki kazanımları vermeye çalışıyorum . Açının iç bölgesi - dış bölgesi kavramıyla ilgili alıştırma kitabımızda bir soruya denk geldik . soru şu şekilde. Soru : Açıların iç ve dış bölgelerini farklı renklere boyayınız. istisnasız tüm öğrencilerin yaptığı boyama . Peki olması gereken nedir? 1) Öğrenci kafasında hala açının klasik açı...Konu Anlatımı Materyal Oyunlar Uygulamalar