Tam içeren kesirlere Bileşik kesirler denir . (Tam ve kesir kısmının bir araya gelmesi anlamında) , Dolayısla bileşik kesirler 1 tam ve 1 tamdan büyük olan kesirlere denir. 

Kesrin yazılışı bileşik kesir olup olmamasını etkilemez .
$$ 2\frac {4}{6 }$$ da bileşik kesir , $$ \frac {12}{5 }$$ de bileşik kesir , $$ \frac {6}{6 }$$ da ( 1 tam ) bileşik kesirdir .Tam sayılı kesirler , sadece bileşik kesirlerin bir alt formudur . Yani farklı biçimde yazılmış halidir , başlı başına bir kesir çeşidi değildir .

$$ 2\frac {4}{6 }$$ ile $$ \frac {16}{6 }$$  kesri  aynı kesir olup , bileşik kesirdir .  Sadece yazılış formu değişmiştir .

tam kısım , kesir kısmın üzerine eklenmemişte , yanına tam olarak yazılmış halidir .

 

Bu anlatımı bilgisayarına pdf formatında indir >>

https://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/bilesik-kesirler.jpghttps://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/bilesik-kesirler-150x150.jpgGazi CotakKesirlerbileşik kesir ne demek,bileşik kesir nedir,bileşik kesir tanımı,bileşik kesirler örnekleriTam içeren kesirlere Bileşik kesirler denir . (Tam ve kesir kısmının bir araya gelmesi anlamında) , Dolayısla bileşik kesirler 1 tam ve 1 tamdan büyük olan kesirlere denir.  Kesrin yazılışı bileşik kesir olup olmamasını etkilemez . $$ 2\frac {4}{6 }$$ da bileşik kesir , $$ \frac {12}{5 }$$ de bileşik kesir , $$...Konu Anlatımı Materyal Oyunlar Uygulamalar