Boyut : Üzerindeki bir noktanın yerini tanımlamamız için gereken minimum nokta sayısına denir. 

Örneğin:

Sayı doğrusu üzerindeki bir noktayı tanımlamamız için sıfırdan kaç birim uzak olduğunu bilmemiz yeterlidir.( 0, referans noktasını ayrı bir nokta olarak sayamazsınız . )

1-boyut-aciklamasi

Şöyle düşünün , tek sıra halinde okula giriş yapmak için sıralandınız , sizin yerinizi belirlemek için sadece öndeki arkadaşınızdan yada arkadaki arkadaşınızdan itibaren sayarız . Önden 6.sırada gibi . 1 Boyut.

Eğer , sınıfta sıranızda oturuyorsanız 3 sıra olsun , Cam kenarı , Orta sıra ve Duvar kenarı . Sizin yeriniz için “cam kenarı ” desek ? , cam kenarında arkanızda yada önününüzde başka arkadaşlarınızda oturuyor , siz hangisisiniz ? Bilemeyiz ..Dolayısıyla sadece cam kenarı demek yetmiyor .

Cam kenarından 4.sırada  , iki değişken kullandık , cam kenarı ve 4.sıra . 2 boyuta geçmiş olduk .

Örneğin , kağıt üzerine bir nokta koyun ve bu noktanın yerini tarif etmeye çalışın.

koordinat

7.sınıfta işleyeceğiniz koordinat sistemi 2 boyuttan bahseder.

Bir başka örnek :

Sınıfımızdaki lambanın konumunu belirtmek için , Tabandaki hizasını bulup ( yataydan ve dikeyden nerde olduğunu bulmamız lazım ilk önce,  2 değişken kullandık ) daha sonra bir de lamba ne kadar yüksekte ise o kadar yükseğe çıkmamız lazım. Yükseklikle birlikte 3 değişken oldu.

Boyutsuz :
Nokta boyutsuz kabul edilir.

1 boyutlu :

1 boyutlu şekillerin sadece uzunluğu vardır.Doğru , bir boyutludur , doğrunun sadece uzunluğu vardır.

Doğru , Eğri ,üçgen ,  kare , çember , dikdörtgen , paralelkenar , yamuk , dörtgenler , beşgen , altıgen , sekizgen vs bir boyutludur.

2 boyutlu :

Düzlemsel , eni ve boyu olan şekiller 2 boyutlu şekillerdir.her türlü çokgensel bölgeler, karesel bölgeler , daire 2 boyutlu şekillerdir. Dikkat edin , karesel bölge diyorum ..kare demiyorum , örneğin çıtalardan oluşturulmuş bir kare yapsak , içi boş olsa ..bu tek boyutludur.( Gerçek dünyada değil çizim olarak düşünün ) Çember ve daire örneği ..

cember-ve-daire-boyutçemberin alanı olmadığından 2 boyutlu değildir , ama dairenin alanı olduğu için 2 boyutludur. 2 boyutlu şekillerin alanı vardır. 2 boyutlu şekillere bir örnek , Tv ekran görüntüsü olabilir .* ( bu cümle tartışmaya açıktır ) Televizyonda gördüğümüz görüntünün kendisinden bahsediyorum . Tabi ki tv de gördüğümüz bir ağaç 3 boyutludur.

Ucgensel bolgeler , karesel bölge , daire , dikdortgensel bölge , paralelkenarsal bölge , yamuksal bölge , tüm dörtgensel bölgeler , beşgensel bölgeler , altıgensel bölgeler , vs..çokgensel bölgeler ..2 boyutludur.

1-boyut-ve-2-boyut-farki

3 boyutlu cisimler:

içi dolu kübük şekiller, prizmalar , piramitler , her türlü maddesel materyaller , insan , hayvan ağaç ,küp , kare prizma , dikdörtgenler prizması , silindir , küre , altıgen prizma , dörtgen prizma , beşgen prizma  , Piramitler , insanlar , hayvanlar , Dünya..

3 boyutlu cisimlerin hacimleri vardır. içine sıvı örneğin su koyabilirsiniz . (ideal şartlarda düşünün , ideal şartlarda derken örneğin insanın ağzından hava / yada su girdiğini , ve insanı da sadece deriden oluşan içi boş bi madde düşünmeliyiz.  )

3 boyutlu olan prizma vs , sekiller eğer alanlardan yapılmamış olurlarsa , örneğin; çıtalarlan bir küp yaptınızı düşünün bu durumda bu şekil bir boyutlu olur ,

3-boyutlu-ve-1-boyutlu-kup

Gerçek dünyadaki tüm maddeler  3 boyutludur.*

Boyut kavramı biraz soyut olduğundan anlaşılması biraz zor olabilir .

Şekillerde hangisi genişlik, hangisi uzunluk , hangisi yükseklik bunlara takılmayın çünkü bakış açımıza göre değişir.

0-1-2-3-boyutlu-sekiller

 

Boyut deyince aklmıza şunlar gelmeli :

Boyutsuz : Nokta

1 Boyut : Uzunluk

2 Boyutlu : Alan

3 Boyutlu : Hacim

2 boyutlu dünya nasıl olurdu ?

* Gerçek dünyadaki herşeyin 3 boyutlu olduğu ortaokul seviyesindeki öğrenciler içindir , bazı bilim adamlarına göre gerçek dünya aslında 4 boyutludur , insan duyusu en fazla 3 boyutu kavrayabildiği için 4. boyutu kavrayamıyoruz .

Benzer bir video

Kare ve karesel bölge arasında ne fark var? Kare içi boş , çizgilerden oluşmuş bir şekildir , karesel bölge kare tarafından sınırlandırılmış alandır.

 

https://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/2012/11/3-boyutlu-ve-1-boyutlu-kup1.jpghttps://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/2012/11/3-boyutlu-ve-1-boyutlu-kup1-150x150.jpgGazi CotakGeometri1 boyutlu cisimler,2 boyutlu nedir,2 boyutlu sekiller,3 boyutlu cisim ne demek,3 boyutlu cisimler,3 boyutlu sekiller,boyut ne demek,boyut nedir,cember kac boyutludur,daire kac boyutludur,dikdortgen kac boyutludur,dunya kac boyutludur,insan kac boyutludur,kare kac boyutludur,kup kac boyutludur,kure kac boyutludur,prizmalar kac boyutludur,silindir kac boyutludurBoyut : Üzerindeki bir noktanın yerini tanımlamamız için gereken minimum nokta sayısına denir.  Örneğin: Sayı doğrusu üzerindeki bir noktayı tanımlamamız için sıfırdan kaç birim uzak olduğunu bilmemiz yeterlidir.( 0, referans noktasını ayrı bir nokta olarak sayamazsınız . ) Şöyle düşünün , tek sıra halinde okula giriş yapmak için sıralandınız , sizin yerinizi...Konu Anlatımı Materyal Oyunlar Uygulamalar