cemberin-cevresi-pi-materyalleri

Çapı 60cm-40cm-30cm-20cm lik 4 tane daireden oluşuyor , malzeme 8 mm ham mdf . Cnc makinesinde kesim yaptırdım .

Bu materyal ile şu kazanımları hedefliyorum .

1- Dairenin çevresini ölçmek için farklı stratejiler geliştirir , ip ile ölçme olabilir – tekerlek gibi yuvarlayıp uzunluk olarak ölçmek olabilir vs .
2- Dairenin somut olarak yarıçapı ve çapını görür , ölçer .
3- Dairenin çevresini , çapa bölerek pi yi keşfeder , bunu farklı farklı dairelerde yaptığı için , dairenin çapı ne olursa olsun pi nin sabit olduğunu görür .
4- Pi ve çapı kullanarak ölçüm yapmadan , dairenin / çemberin çevresinin bulunabileceğini keşfeder.

Etkinlikler :

Dairenin çevresini ip yardımıyla ya da yuvarlayarak ölçtürüyorum . Çevreyi not ediyor .

Dairenin çapını ölçtürüyorum , not ediyor .

Herkesin sonuçlarını tahtaya yazıyorum , ve kendim kafamdan çevreyi çapa bölüp pi , yaklaşık 3 ten çok uzakta bir ölçüm yapanlar var ise onların ölçümlerinin yanlış olduğunu belirtiyorum .

Öğrenci , benim nerden bildiğimi merak edip genelde soruyor . Tekrar ölçüm yaptırıyorum , hatalı ölçüm yaptığının farkına varıyor .

Sonra , çevreyi / çapa böldürüyorum , kendilerinin pi sayısına ulaşmasını istiyorum . Ve sonunda pi ( arşimet ) nin hikayesini anlatıp dersi noktalıyoruz .

5.sınıflar seçmeli matematik dersinde , 7.sınıflarda kullandım , 6.sınıflarda bir sonraki konum daire çember , muhtemelen bu materyalleri tekrar kullanacağım .

cemberin-cevresi cemberin-cevresi-materyal cemberin-cevresini-olcme

pi-materyal

https://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/pi-icin-materyal.jpghttps://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/pi-icin-materyal-150x150.jpgGazi CotakEtkinliklerMateryallerçember ve daire materyalleri,çemberin çevresi etkinlik,cemberin cevresi materyal,çemberin çevresi nasıl ölçülür,çemberin çevresi ve pi sayısı,çemberin çevresinden çap bulma,dairenin cevresi materyal,dairenin çevresi nasıl ölçülür,pi etkinlikleri,pi hesaplama,pi sayısı bulma,pi sayısı etkinliği,pi yi keşfedelimÇapı 60cm-40cm-30cm-20cm lik 4 tane daireden oluşuyor , malzeme 8 mm ham mdf . Cnc makinesinde kesim yaptırdım . Bu materyal ile şu kazanımları hedefliyorum . 1- Dairenin çevresini ölçmek için farklı stratejiler geliştirir , ip ile ölçme olabilir - tekerlek gibi yuvarlayıp uzunluk olarak ölçmek olabilir vs . 2- Dairenin somut...Konu Anlatımı Materyal Oyunlar Uygulamalar