Örnek olarak bir beşgenin köşegenlerini çizelim .

besgen

Herhangi bir köşeyi seçerek , diğer köşelere gitmeye çalışalım . Gülen yüzüm seçtiğim köşede.

kosegen-cizmeHerhangi bir köşeden köşegenleri çizmeye başlayalım . Dikkat ederseniz gülen yüzün gidebilmek için 4 seçeneği vardır , Gülen yüz 1 e gittiğini varsayarsak , beşgenin kenarından gitmiş olur. 2 ve 3 e giderse köşegenlere gitmiş olur , 4 e giderse yine beşgenin kenarından gitmiş olur.

Bu şu anlama gelir , her bir köşeden iki tane köşegen çizebiliyoruz anlamına gelir.

o halde her bir köşeden , diğer köşelere iki tane köşegen çizilecektir. Çizmeye devam edelim .

2.kose

Diğer köşeden siyah köşegenleri de çizmiş bulunmayız.

3.koseye geldiğimizde yeşil olan köşegeni çizmiş oluruz.

3-koseBurada görüyoruz ki , her bir köşeden iki tane köşegen çizilmiş olur . Tüm köşegenler çizildi, amacımıza ulaşmış olduk.

Köşegenleri çizerken dikkat etmeniz gerekenler ;

1- Herhangi bir köşeden başlayın , o kenarın köşegenlerini tamamen çizin , sonra diğer köşegene geçin , rastgele görebildiğiniz köşegenleri çizmeniz eksik köşegen çizmenize yol açabilir. Planlı gidin. Birini bitirin diğerine geçin.

2- ilk köşegen çiziminde , her bir köşeden kaç tane köşegen çizileceği belli olur. Örneğin yukarıda her bir köşeden 2 tane çizebiliyor , her bir köşeden iki köşegen  tane çizmiş misiniz bakın ..

Köşegen ve kenarın farkı nedir?

Kenar, şekli oluşturan en dışta kalan doğru parçalarıdır.

Köşegenler şeklin ortasından geçen doğru parçalarıdır.

https://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/2013/12/3-kose.jpghttps://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/2013/12/3-kose-150x150.jpgGazi CotakCizimlerÇokgenlerbesgenin kosegen cizimi,cokgenlerin kosegenleri,cokgenlerin kosegenleri nasil bulunur,kosegen cizimi,kosegen nasil cizilir,kosegen ve kenar arasindaki fark nedir,kosegen yontemiÖrnek olarak bir beşgenin köşegenlerini çizelim . Herhangi bir köşeyi seçerek , diğer köşelere gitmeye çalışalım . Gülen yüzüm seçtiğim köşede. Herhangi bir köşeden köşegenleri çizmeye başlayalım . Dikkat ederseniz gülen yüzün gidebilmek için 4 seçeneği vardır , Gülen yüz 1 e gittiğini varsayarsak , beşgenin kenarından gitmiş olur. 2 ve...Konu Anlatımı Materyal Oyunlar Uygulamalar