Herhangi bir bölge alan hesaplama ;

Uzunlugun , yükseklikle çarpılmasıdır.

 

 

 

 

 

Karesel bölgenin alanı

Karenin tüm kenar uzunlukları birbirine eşit oldugundan ,karesel bölgenin alanını hesaplamak için tek bir kenar uzunluğunu bilmek yeterli olacaktır.

Örnek ; bi kenar uzunluğu 5 cm olan karenin alanı 5cm x 5cm = 25 cm2 dir.

Bu şu anlama gelir ; Bu gördüğümüz şekil içerisinde küçük küçük  1 cm2 lik alanlardan 25 tane var demektir.

Dikdörtgensel Bölgenin Alanı:
Dikdörtgensel Bölgenin Alanı ,

Genişliğin  uzunlukla çarpımıdır .
Birimler birbiriyle aynı değilse , birimleri çevirerek aynı hale getirmeniz gerekmektedir, Örneğin dikdörtgenin bir kenarı 200 cm diğer kenarı 5 m ise , ya 5 m yi cm ye ya da 200 cm yi metreye çevirmeniz gerekmektedir.

Üçgensel bölgenin alanı:

Karesel bölgeninin ya da dikdortgensel bölgenin alanını hesaplamasını öğrendiğimize göre üçgensel bölgenin alanını hesaplayabiliriz.

Herhangi bir çokgensel bölgenin alanını hesaplamasını bilmiyorsanız , şekli hesaplamasını bildiğiniz şekillere benzetin ( başka bir şekil ekleyerek ya da parçalara ayırarak ) 

Yukarıda gördüğümüz dik üçgensel bölgenin alanını hesaplayalım.
Üçgeni tamamlayarak karesel bölge / dikdörtgensel bölgelere benzetelim . Dikkat edin üçgensel bölgenin alanı karesel bölge/dikdörtgensel bölgenin  alanının köşeden köşeye tam olarak ikiye bölmektedir.

Üçgensel bölgenin alanı = ,  taban uzunlugu x yukselik
…………………………………………..
2

Üçgensel bölgeniz ister dik üçgensel bölge,  ister  ikizkenar , isterse eşkenar üçgensel bölge olsun , üçgensel bölge üçgensel bölgedir ve hepsi yukarıda verdiğimiz formülle hesaplanır.

Paralelkenarsal Bölgenin Alanı:

1.yöntem / Paralelkenarsal Bölgeyi Üçgensel Bölgelere Ayıralım

Köşelerden paralelkenarsal bölgeyi iki eşit üçgensel bölgelere ayırın . Her bir üçgensel bölgenin alanını hesaplayıp , toplarsak paralelkenarsal bölgenin alanını bulmuş oluruz.

 2.yöntem : Kesip yapıştırma 

Yamuksal Bölgenin Alanını Üçgensel Bölgelere Ayırarak hesaplayalım.

 

Bu hesaplama yöntemi diğer tüm yamuksal bölge çeşitleri için de geçerlidir.

Eşkenar Dörtgensel bölgenin Alanı :

Üçgensel bölgelerden faydalanalım , eşkenar dörtgenin köşegenleri birbirini 90 derecede keser ve tam iki eş parçaya ayırır.

Bir diğer yöntem , yine mantık aynıdır.

Düzenli Altıgensel bölgenin alanı:

Köşegenler yardımıyla altıgensel bölge 6 eşkenar üçgensel bölgeye ayrılır. Her bir eşkenar üçgensel bölgelerin alanını hesaplayıp , 6 ile çarparsak , komple alanı hesaplamış oluruz.

Altıgensel bölgede Alan nasıl hesaplanır ?

Karenin alanı , üçgenin alanı , dikdörtgenin alanı vs yoktur ! Kare içi boş , çizgilerden oluşturulmuş bir şekildir. Her bir uzunluğu aynı olan çubukları, açıları dik olacak şekilde bir araya getirdiğinizi düşünün,bu karedir . Şimdi o çubukları düz bir alana koydunuzu düşünün , şimdi “karesel alan” , kare tarafından sınırlandırılmış düzlem parçası , oluşturdunuz .  işte bunun alanı vardır. Diğer tüm çokgenlerin de alanı yoktur , çokgensel bölgelerin alanı vardır!

 

 

https://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/2012/12/eskanar-dortgenin-alani-ucgenlere-ayirarak-hesaplama.jpghttps://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/2012/12/eskanar-dortgenin-alani-ucgenlere-ayirarak-hesaplama-150x150.jpgGazi CotakÇokgenleraltıgenin alan formülü,altıgenin alanı,altıgenin alanı nasıl hesaplanır,dik üçgenin alanı,dikdörtgenin alanı,eşkenar dörtgenin alan formulü,eşkenar dörtgenin alanı,eşkenar dörtgenin alanı hesaplama,eşkenar dörtgenin alanı nasıl hesaplanır,ikizkenar üçgenin alanı,karenin alanı,paralelkenarın alanı,üçgenin alan formulü,üçgenin alanı,yamuğun alanıHerhangi bir bölge alan hesaplama ; Uzunlugun , yükseklikle çarpılmasıdır.           Karesel bölgenin alanı Karenin tüm kenar uzunlukları birbirine eşit oldugundan ,karesel bölgenin alanını hesaplamak için tek bir kenar uzunluğunu bilmek yeterli olacaktır. Örnek ; bi kenar uzunluğu 5 cm olan karenin alanı 5cm x 5cm = 25 cm2 dir. Bu şu anlama gelir ;...Konu Anlatımı Materyal Oyunlar Uygulamalar