Dairenin alanının neden π.r² olduğunu göstermek amacıyla tasarlayıp yaptırdığım materyal . 8.sınıflarda kullandım . 7.sınıflarda  dairenin alanı ve daire diliminin ( sektör ) alanı ve çevresi hesaplamarında her bir öğrenciye dağıtılarak kullanılabilir , böylelikle kendisinin ölçerek bulması sağlanır.
Malzeme : Ham mdf  den yapılma 6 adet 60 derecelik daire dilimi , 8 adet 45 derecelik daire dilimi , 10 adet 36 derecelik daire dilimi , 12 adet 30 derecelik daire dilimi .( Tabiki her birisi bir bütün daireyi tamamlıyor ) Yarıçaplar 30 cm .  Malzeme tercih nedeni kolay bulunabilirlik.

Boyamasını öğrenciler keçeli kalemle yaptı .
dairenin-alani-materyal
dairenin-alani-materyali

Neden olduğunu bilmeyenler için açıklama :

Daireyi sonsuz parçaya bölersek dikdörtgene çok yakın bir şekil ortaya çıkar . Dikdörtgenin uzun kenar uzunluğu daire çevresinin yarısı olur . Dikdörtgenin kısa kenarı ise dairenin yarıçapına eşit olmuş olur .

Dikdörtgenin alanı = taban ( uzun kenar = çemberin çevresinin yarısı) * kısa kenar ( dairenin yarıçapı )

Aşağıdaki dairenin alanı animasyonunda daha net görebilirsiniz .

Öğrencim Umuttan anlatım :

Devamı 🙂

https://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/dairenin-alani-materyal.jpghttps://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/dairenin-alani-materyal-150x150.jpgGazi CotakEğitimEtkinliklerMateryallerdairenin alanı açıklama,dairenin alanı animasyon,dairenin alanı etkinlik,dairenin alanı ile ilgili materyaller,dairenin alanı materyalDairenin alanının neden π.r² olduğunu göstermek amacıyla tasarlayıp yaptırdığım materyal . 8.sınıflarda kullandım . 7.sınıflarda  dairenin alanı ve daire diliminin ( sektör ) alanı ve çevresi hesaplamarında her bir öğrenciye dağıtılarak kullanılabilir , böylelikle kendisinin ölçerek bulması sağlanır. Malzeme : Ham mdf  den yapılma 6 adet 60 derecelik daire dilimi...Konu Anlatımı Materyal Oyunlar Uygulamalar