İşlemlerde ( toplama-çıkarma -çarpma – bölme)  değişme özelliğini inceleyeceğiz.

işlem yaparken ( hangi işlem olursa olsun ) sayıların yerleri değiştirildiğinde sonuç değişmiyorsa yaptığınız işlemin değişme özelliği var demektir .

Toplama işleminin değişme özelliği

Sayıların yerlerini değiştirip toplama işlemi yaptık , sonuç değişmedi . Toplama işleminde değişme özelliği vardır.

Çarpma işleminin değişme özelliği

Sayıların yerlerini değiştirip çarpma işlemi yaptım ama sonuç değişmedi , o halde çarpma işleminde değişme özelliği vardır demektir.

Çıkarma işleminin değişme özelliği

 

Gördüğünüz gibi iki farklı sonuç buldum , çıkarma işleminde değişme özelliği yoktur.

Bölme işleminde değişme özelliği

Sayıların yerlerini değiştirip bölme işlemi yaptığımda gördüğünüz gibi sonuç değişti , dolayısıyla bölmenin değişme özelliği yoktur .

https://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/toplamanin-degisme-ozelligi.jpghttps://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/toplamanin-degisme-ozelligi-150x150.jpgGazi CotakDoğal sayılarbölmede değişme özelliği,bölmenin değişme özelliği,çarpmada değişme özelliği,çarpmada yer değiştirme,çıkarma işleminin değişme özelliği var mıdır,çıkarma ve bölmede değişme özelliği,çıkarmada değişme özelliği,toplamada değişme özelliğiİşlemlerde ( toplama-çıkarma -çarpma - bölme)  değişme özelliğini inceleyeceğiz. işlem yaparken ( hangi işlem olursa olsun ) sayıların yerleri değiştirildiğinde sonuç değişmiyorsa yaptığınız işlemin değişme özelliği var demektir . Toplama işleminin değişme özelliği Sayıların yerlerini değiştirip toplama işlemi yaptık , sonuç değişmedi . Toplama işleminde değişme özelliği vardır. Çarpma işleminin değişme özelliği Sayıların yerlerini...Konu Anlatımı Materyal Oyunlar Uygulamalar