Ortaokul Matematik

Deveye hendek atlatmaya çalışmak

Liselere giriş sınav sisteminin değişmesiyle, eğitim-öğretimimiz de tamamen değişti. Hayatımıza yep yeni bir kavram girdi, “yeni nesil soru“.

6.sınıflara sınav yaptım, sınavda 10 soru klasik ve hepsi yeni nesil soru sordum, maalesef döküldüler. ( Not önemli değil, not üzerinden değerlendirmeyin ) . Yaklaşık 1 aydır bu yeni nesil soruların çözümünü yapıyorum, daha iyi yapsınlar diye hafta içleri akşamları günde 1 saat ek ders bile yaptım ama sonuç yine de felaket. Ortalamanın üzerinde akademik başarısı olan öğrencilerim ( her sınıfta 1-2 tane) cevap kağıdı gibi kağıt verirken diğerlerinin kağıtları maalesef ya boş ya da verdikleri cevaplar alakasız/ eksik . Yani bir ay boşuna çabalamışım ..

Tam bir hayal kırıklığı yarattı.

Aynı Lgs nin hedefi gibi..En başarılı %3, %100 e yakın akademik başarı gösterirken, geriye kalan %97 sıfıra yakın başarı gösteriyor .

Bence boşuna uğraşıyoruz. Daha önce de bir yazımda dile getirdim, proje sınıfları kesinlikle gelmeli.

Bir okuldaki öğrenci sayının %25 ini akademik olarak ayırmalısınız.

Bu iki grup birbirinden ayrılmalı.. Bunun hem akademik olarak ilerleyecek öğrencilere hem de diğer öğrencilere faydası yararı olacak.

Akademik olarak ilerleyemeyecek öğrenciler için faydaları ;

Akademik olarak ilerleyebilecek öğrenciler için faydaları

Okulun akademik olarak en iyi sınıfını sınava yönelik hiçbir ek çalışma yapmayan, yeni nesil soru çözmeyen, hiçbir ek kaynak aldırmayan bir öğretmene vermişler. Bu öğrencilere yazık değil mi ? Onlar sınavda başarılı olamayacağı için maalesef kaybolacaklar.

Aynı şekilde sürekli sınava yönelik, yeni nesil soru çözülen sınıfta bulunan öğrencilere yazık değil mi ? Onlar da bir meslek sahibi olduklarında en basit hesaplamaları bile yapamıyor olacaklar.

Çok iyi marangoz olan, şiir yazan Osmanlı padişahları var. Mesleğinde çok yetenekli nesiller yetiştirebiliriz.

 

Exit mobile version