devirli-ondalikli-sayi

 

Tanım ; Bir ondalık sayıda , sonsuza kadar tekrarlayan  rakam/ rakamlar varsa bu sayıya “devirli ondalıklı sayı ” denir

Elimize hesap makinesi alalım . 1 i 2 ye bölelim , sonuç 0.5 i gösterecektir , ancak her zaman sonuç net çıkmaz , örneğin 1 i 2 ye değil de ,1 i 3 e bölelim . Sonuç , 0.333333… bu 3 ler sürekli sonsuza kadar tekrarlar, matematikte biz buna devretme diyoruz . Bu tip sayılara da devreden ondalıklı sayı diyoruz . ( ondalıklı = virgüllü , kırıntılı anlamında )

3,444444444 …. devreden ondalıklı bir sayı .

0,434343434343… , 43 sürekli devrediyor gibi .

Devreden ondalıklı sayıları , nasıl rasyonel sayı haline getirebilirim ?

0.5555…. = X olsun , 10X , x in 10 katı , 5,5555 …olur ,  10x den x i çıkaralım 9x , 9x  5 e eşit olur , x ise 5/9 a .

devreden-ondalikli-sayilar

Tüm sayılar için bu kadar uğraşı biraz zaman alabilir .

Tek formül :

(Virgül aranmaksızın tüm sayı yazılır  – Devretmeyen kısım ) / Virgulden sonraki devreden sayilar için 9 devretmeyen sayilar için 0 yazılır .

devirli-ondalikli-sayi-formulu

Örnekler:

devirli-ondalik-sayi-ornekleri

 

Devirli ondalık sayılar rasyoneldir . Virgülden sonraki kısımları düzenli olarak sonsuza kadar devam eder , ayrıca yukarıda gördüğümüz gibi kesir olarak yazabiliyoruz . Kesir olarak yazılabilen sayılar rasyonel sayıdır . Daha fazla bilgi için rasyonel sayılar konusunu okuyunuz.

https://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/2014/09/devirli-ondalik-sayi-ornekleri.jpghttps://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/2014/09/devirli-ondalik-sayi-ornekleri.jpgGazi CotakOndalık Gösterimlerdevirli ondalik sayilar,devirli sayilar,devirli sayilar anlatimi,devirli sayilar cevirme,devirli sayilar formulu,devirli sayilar kurali,devirli sayilar ornekler,devirli sayilar rasyonel midir,devirli sayilar rasyoneldir,devirli sayilar tanimi,devirli sayilari donusturme,devirli sayilari ondalik yapma,devirli sayilarin rasyonel gosterimi,devirli sayiyi ondalik kesre cevirme,devirli syilar nasil kesre cevrilir  Tanım ; Bir ondalık sayıda , sonsuza kadar tekrarlayan  rakam/ rakamlar varsa bu sayıya 'devirli ondalıklı sayı ' denir Elimize hesap makinesi alalım . 1 i 2 ye bölelim , sonuç 0.5 i gösterecektir , ancak her zaman sonuç net çıkmaz , örneğin 1 i 2 ye değil de ,1...Konu Anlatımı Materyal Oyunlar Uygulamalar