Eni ve boyu olan, ama kalınlığı/genişliği olmayan (iki boyutlu ), hayali,  sonsuza kadar giden bölgeye düzlem denir.

Sınıfınızın , evinizin , sıranızın üzerinde incecik bir perde düşünün, ve bu perdenin tüm yönlere doğru sınıfınızı, evinizi , dağları tepeleri aşıp , dünyanın dışına çıkıp sonsuza kadar uzandığını düşünün . Bu Düzlemdir.

Gerçek Dünyada düzlem yoktur .Tüm düz olarak gördüğümüz yüzeyler birer düzlem parçasıdır. Sınıfızın tabanı , sıranızın yüzeyi , tahtanızın yüzü birer düzlem parçasıdır. Düzlemden bir bölüm yani.

Uçan halı düşünün , ve o uçan halıda nereye yürürseniz yürüyün hiç düşmüyorsunuz , sonsuza kadar halı her yöne doğru gidiyor çünkü.

duzlemduzlem-nedir

 

 

 

 

 

 

Matematikte düzlem modeli :

Aşağıda Paralelkenara benzeyen şekil görmektesiniz. Bu paralelkenara benzeyen şekil matematikte düzlem modelidir. Düzlemi belirtir.( gerçek düzlem değil tabi ki )  Bu şekilden anlamamız gereken , düzlemin üzerinde bazı noktalar ve , doğrular olduğudur.

duzlem-modeliDüzlemler küçük harfle ifade edilirler. Örneğin şekilde “m” ile gösterilmiştir. “m” düzlemi .

 

 

https://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/2012/12/duzlem.jpghttps://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/2012/12/duzlem-150x150.jpgGazi CotakGeometridüzlem nedir,düzlem nedir matematik,düzlem nedir tanımı,düzlem parçası,düzlem parçası nedirEni ve boyu olan, ama kalınlığı/genişliği olmayan (iki boyutlu ), hayali,  sonsuza kadar giden bölgeye düzlem denir. Sınıfınızın , evinizin , sıranızın üzerinde incecik bir perde düşünün, ve bu perdenin tüm yönlere doğru sınıfınızı, evinizi , dağları tepeleri aşıp , dünyanın dışına çıkıp sonsuza kadar uzandığını düşünün . Bu Düzlemdir. Gerçek...Konu Anlatımı Materyal Oyunlar Uygulamalar