Fraktali , küçük temel ana şekiller oluşturur , aynı şeklin büyütülmüş veya küçültülmüş durumlarından oluşur , kendi temel şeklini tekrar eder ..

Örüntüde büyüme ve küçülme yoktur , ve kendini tekrar etmez . şekiller kendini tekrar edebilir ama büyük resim kendini tekrar etmez . 

Yani yan yana çemberler görebilirsiniz bu örüntüdür ..

çemberler iç içe olursa , içteki çemberlerin dıştaki çemberlerden daha küçük olacağı aşikardır , yani küçülerek gidecektir bu halde fraktaldir.

oruntu-fraktal-farki

Şekil çok güzel gözüküyor , sanki fraktale benziyor ama örüntüdür .

1- Kare içine aldığım şekle Yuvarlak şeklin içindeki şekillerde yine büyük şekilde olduğu gibi süslü çemberler olsaydı , tabi ki boyutu daha küçük , çemberin içine sığacak şekilde ..olsaydı fraktal olurdu.

 

cicek-deseni-oruntusu

Çiçek modelinin içinde , boyutları daha küçük aynı çiçek modelinden olsaydı şekil bir fraktal olurdu.

Fraktaller hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız

https://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/2013/09/cicek-deseni-oruntusu.jpghttps://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/2013/09/cicek-deseni-oruntusu-150x150.jpgGazi CotakGeometriKavram Yanılgılarıfraktal ile örüntü arasındaki fark,örüntü ile fraktalin farkıFraktali , küçük temel ana şekiller oluşturur , aynı şeklin büyütülmüş veya küçültülmüş durumlarından oluşur , kendi temel şeklini tekrar eder .. Örüntüde büyüme ve küçülme yoktur , ve kendini tekrar etmez . şekiller kendini tekrar edebilir ama büyük resim kendini tekrar etmez .  Yani yan yana çemberler görebilirsiniz bu örüntüdür...Konu Anlatımı Materyal Oyunlar Uygulamalar