6.sınıflarda üçgende ve paralelkenarda yükseklikler var , öğrencilerime cetvelle çizdirmeye çalıştım ancak  baya bir zorlandım , çocuklar sanki cetveli ilk defa ellerine almışlar gibi . .

Bazı sınıflarımda da – akademik olarak daha başarılı sınıflarda – “bunları neden yapıyoruz ki ?”havası hakim .

Kesinlikle uğraşmak istemiyorlar ..kendilerine göre haklı sebepleri de var , deneme sınavlarında ve diğer ulusal sınavlarda , bir doğruya dikme çizip çizemediğini sormuyorlar . Sorulmuyorsa gereksiz ..

Sınav yaptım , sınav sorularını tüm sınıflar bitince yükleyeceğim , göreceksiniz ..üçgende yükseklikleri çizmelerini istedim .

”hocam sınavda çizim mi olur ? “

Çocuklar  böyle de , müfredatımız nasıl dersiniz ?

7.sınıflarda geçen sene , “ Pergelle bir açıyı iki eş parçaya bölme / açıortay “ kavramı vardı , bu sene de açıortay kavramı var ama , açıortayı açıölçerle bulduruyor . Açıölçerle açıyı iki eş parçaya bölmek 5.sınıfların yapabileceği bir kazanım . 7.sınıf öğrencisi için aşırı derecede düşük bir kazanım .

Geçen sene 6.sınıflarda pergelle bir doğruya üzerindeki ve dışındaki bir noktadan dikme çizme kazanımları vardı . Bu sene yok ..

Senenin başında öğretmenler ihtiyaç listesi yayınlar bazı okullarda , cetvel takımı sözüm ona ihtiyaçlardan biridir ama gel gör ki , bir kez olsun o cetvel takımıyla birşeyler yapıldığını göremezsiniz . Sonunda kırılır gider ..

Uygulamaya , çizimlere son derece önem veriyorum ,  metal pergel , kaliteli bir açıölçer ve 30 cm lik pergel takımlarım var , dolabımda hazır durur , etkinlik sırasında dağıtır , bitince toplarım ..tabi ki zaiyat veriyorum , bozulan ,kaybolan ,kırılan vs ..her yıl yaklaşık 300 tl lik bir harcama yapıyorum , olsun.. geçen üçgende yükseklik çizimlerini yaptırdım , teneffüse çıktık , geldim öğrenciler 4 tane  flexy dediğimiz bükülebilir cetveli kırmış . Normalde o cetveli kımak için baya bir çaba sarf etmeniz gerekiyor ..top gibi bükebiliyorsunuz , insan olanın kırabileceği birşey değil .

al sen cetveli sıraya pat pat vur ..özel çaba sarf etmiş kırmak için ..yok etmeye proğramlanmış gibiler ..neyse sinirlerim çıktı yine ..

 

 

 

https://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/55DCAD24-42F6-4AC6-8E91-F9B23123AE78.jpeghttps://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/55DCAD24-42F6-4AC6-8E91-F9B23123AE78-150x150.jpegGazi CotakEğitim6.sınıflarda üçgende ve paralelkenarda yükseklikler var , öğrencilerime cetvelle çizdirmeye çalıştım ancak  baya bir zorlandım , çocuklar sanki cetveli ilk defa ellerine almışlar gibi . . Bazı sınıflarımda da - akademik olarak daha başarılı sınıflarda - “bunları neden yapıyoruz ki ?”havası hakim . Kesinlikle uğraşmak istemiyorlar ..kendilerine göre haklı sebepleri de...Konu Anlatımı Materyal Oyunlar Uygulamalar