Öncelikle şunun cevabını vermeliyiz , Hacmini ölçeceğimiz madde katı mı ? sıvı mı ? gaz mı ?

Zira katıların , sıvıların ve gazların hacimlerini ölçmek için farklı yöntemler ve farklı aletler kullanıyoruz.

Katıların hacmi

Katıların hacmini ölçmek için küplerden faydalanabiliriz. ( Faydalanabiliriz demek , başka şeylerle de ölçebiliriz anlamına gelir ) Türkiye metrik sistemi kullandığından hacmi , metre küplerle ölçeriz .

1 m³ – 1 metreküp şeklinde okunur. Kenarları 1 metre olan bir küp .

1m3

 

Peki hacmi daha az yada fazla ise ? Tabi ki , daha az olanlar için dm³ ( desimetreküp ) ve santimetreküp ( cm³ ) ve hatta mm³ , daha fazla olanlar için dam³  , m³  ve son olarak km³

Genelde , hacim büyük olsa bile m³   ile ölçmeyi tercih ediyoruz .

Örneğin sınıfımızın hacmi ne kadardır ? gibi bir soruda şu aklımıza gelmeli ;

Sınıfın içini tavana kadar hiç boşluk kalmadan , bu küplerle doldurmak için kaç tane küp gerekli ?

Az kalan yerlere dm³  ve cm³  leri kullanabiliriz.

Peki sınıfımızın hacmini , küplerle değil de , silindirle ölçsek ne olurdu ?

silindirlerle , aralarda boşluk kalacağı için tam olarak ölçemezdik. ( Örneğin bir kutuyu domates salçası kutularıyla doldurmak gibi )  Dolayısıyla silindir kullanmak mantıksız , onun için küp kullanıyoruz.

Örneğin çalışma masanızın hacminden kasıt , içinden kaç tane küp çıkarabilirim ?

Peki , şekli düzgün olmayan , örneğin taşın hacmini nasıl ölçebilirim ?

Taşı suyun hacminden yararlanarak yapabiliriz !

Örneğin ; taşı sıvının içine atarız ne kadar sıvı farkı oluşturdu ise , demekki hacmi o kadar “litre” dir . Litreden de dm³   e geçiş yapabiliriz.

Sıvıların hacmi 

Sıvıların hacmini hem m³ -metreküp-  ile hemde litre ile ölçebiliriz. 

1-litre1 m³  içine ne kadar sıvı , örneğin su koyabiliyorsak , o kadar sıvın hacmi 1 m³  dür .

Örneğin , 1 dm³  içine ne kadar sıvı koyabiliriz?

m³  den litreye nasıl çevirebiliriz ?

1 dm³  = 1 Litre , bu şekilde -küp- ten litreye geçiş yapıyoruz.

1dm3-1-litre

Şekilde yarım dm³   içine yarım litreye ( 500 ml ) sıvı konulmuş , kabın tamamı doldurunlunca 1000 ml , yani 1 litre olurdu.

Litreden  daha az miktarda sıvıları ölçmek için  dl ( desilitre ) , cl  ( santilitre ) ve ml ( mililitre )

Su sayaçlarınıza ve su faturalarınıza bakın ,  örneğin tüketilen miktar m³   =  56   yazar . Bu şu demek , yukarıda gördüğünüzün küp kadar su düşünün , tam 56 kez o küpü doldurup , içindeki suyu harcanmıssınız.

Benzinlikten benzin alırken dikkat edin , verilen miktar Litre olarak yazar .

Gazların hacmi 

Gazların hacmini yine küple ölçüyoruz . 1 m³   .  Gazlar bulunduğu kabın şeklini doldurduğu için tam ölçme nasıl ne şekilde oluyor tam olarak bilemiyorum .  Ayrıca gazların hacmi , basınç , sıcaklık gibi etkenlerle değişiyor .

Örneğin , dairelerde yaktığımız doğalgazı m³  hesabı satın alıyoruz . Doğalgaz faturalarınıza bakın ,  tüketim miktarının yanında m³   yazar .

Peki yukarıda , benzini litre alırken litre olarak aldığımızı söyledik peki benzinlikten otogaz alırken , ne yazıyor dikkat ettiniz mi ?

Yine litre !

Nedeni , LPG ( Liquid Petroleum Gas , Sıvılaştırılmış petrol gazı ) , siz sıvılaştırılmış gaz aldığınız için yine litre olarak veriliyor.

 

 

 

 

 

https://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/2015/05/1dm3-1-litre.jpghttps://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/2015/05/1dm3-1-litre-150x150.jpgGazi CotakHacimgazların hacmi hangi yontemlerle ölçülür,gazların hacmi nasıl ölçülür,katıların hacim birimi,katıların hacmi nasıl ölçülür,katıların hacmi ne ile ölçülür,katıların hacmi neyle ölçülür,sıvıların hacmi,sıvıların hacmi hangi aletle ölçülür,sıvıların hacmi hangi birimle ölçülür,sıvıların hacmi ne ile ölçülürÖncelikle şunun cevabını vermeliyiz , Hacmini ölçeceğimiz madde katı mı ? sıvı mı ? gaz mı ? Zira katıların , sıvıların ve gazların hacimlerini ölçmek için farklı yöntemler ve farklı aletler kullanıyoruz. Katıların hacmi Katıların hacmini ölçmek için küplerden faydalanabiliriz. ( Faydalanabiliriz demek , başka şeylerle de ölçebiliriz anlamına gelir ) Türkiye...Konu Anlatımı Materyal Oyunlar Uygulamalar