Matematik adına birçok şeyi ezbere öğretiyoruz , matematik sanki üretilmiş problemleri çözmek için var gibi ..

Hayır , matematik anlamak yorumlamak için var .

7.sınıflarda paralel doğruların bir kesenle yaptığı açıları verdim geçenlerde, ardına birçok da kaynaklardan test çözdük . Test soruları klasik , birbirine benzeyen tipte bilindik sorular . Hatta bu tip sorularla lisede bile denk geliyor öğrenciler .  Aşağıda bir kaynaktan aldığım sorular var .

 

Bu sorular soru olmanın haricinde bir işe yarıyor mu ? Herhangi bir kazanımın alt kazanımı mı ?

Oysa ne olmalı ??

iki paralel doğrunun bir kesenle yaptığı açı bu tip soruları çözmek için mi var ?

Neden kullanım alanları ile ilgili öğrencleri bilgilendirmiyoruz ?

Örneğin ;

Paralelkenarın ( dikdörtgen ve kare , eş kenar dörtgen dahil , bunlar da paralelkenardır ) iç açıları toplamının 360 derece olduğunu , karşılıklı açılarının neden birbirine eş olduğunu ispatlayabiliriz.

Belki daha fazla kullanım alanı da vardır , bunlar şu an aklıma gelenler.. Ne işe yaradığı hakkında hiçbirşey yok ortada sadece klasik tipte soru çözmeye odaklanıyoruz.

Örneğin , paralelkenarda neden karşılıklı açılar eş ?

 

Paralelkenarda neden iç açılar toplamı 360 derece ? Birbirine paralel doğruların bir kesenle yaptığı açılar kazanımından ispatı .

ezbere ve boş şeylerden kurtulmalıyız…

https://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/Paralelkenarda-neden-ic-acilar-toplami-360-derece-1024x846.jpghttps://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/Paralelkenarda-neden-ic-acilar-toplami-360-derece-150x150.jpgGazi CotakEğitimMatematik adına birçok şeyi ezbere öğretiyoruz , matematik sanki üretilmiş problemleri çözmek için var gibi .. Hayır , matematik anlamak yorumlamak için var . 7.sınıflarda paralel doğruların bir kesenle yaptığı açıları verdim geçenlerde, ardına birçok da kaynaklardan test çözdük . Test soruları klasik , birbirine benzeyen tipte bilindik sorular . Hatta bu...Konu Anlatımı Materyal Oyunlar Uygulamalar