carpma-mi-bolme-mi-islem-on

6.sınıfta doğal sayılarda işlemler , işlem önceliği konusunu anlatıyorum , kitabımızda şöyle bir soru var . ( yanda )

Aynı anda hem bölme var , hem çarpma var .

Böyle bir soru sorulmasının mantıksız olduğunu düşünüp soruyu çözdürmedim .

 

Bölmenin çarpmaya yada , çarpmanın bölmeye bir üstünlüğü yoktur .  

Şu ana kadar hiçbir problemde , bu şekilde bir soruya rastlamadım .

interneti araştırdığımda, genel izlenen yol ,  hangisi ilk önce verildiyse onun yapılması , ( bana göre tamamen uydurma bir yol ) ve kitapta bu şekilde anlatmış .

Örneğin : 15/3*4 işleminde , ilk önce 15 : 3 = 5 , sonra 5 *4 = 20  , sonucu 20 olarak vermekteler .

Google un hesap makinesi nasıl yapıyor dedim . (  Google un hesap makinesi özelliği var , direk arama kutucuğuna işlemi yazın , size sonucu verir )

google-carpma-ve-bolme-islem-siralamasi

Google ilk verilen işlemi yapmış , ancak dikkat edin ne şekilde yaptığını göstermek için ilk işlemi parantez içine almış , parantez içine alınca zaten bir problem kalmıyor , sanırım “kullanıcı parantez içine almayı unuttu ” , deyip olması gerekeni , yani parantezi kendisi atıyor .

https://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/2014/09/google-carpma-ve-bolme-islem-siralamasi.jpghttps://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/2014/09/google-carpma-ve-bolme-islem-siralamasi.jpgGazi CotakKavram Yanılgılarıcarpma mi once bolme mi,carpmanin bolmeye onceligi,carpmanin bolmeye ustunlugu,islem onceligi carpma mi bolme mi,islem sirasi carpma bolme6.sınıfta doğal sayılarda işlemler , işlem önceliği konusunu anlatıyorum , kitabımızda şöyle bir soru var . ( yanda ) Aynı anda hem bölme var , hem çarpma var . Böyle bir soru sorulmasının mantıksız olduğunu düşünüp soruyu çözdürmedim .   Bölmenin çarpmaya yada , çarpmanın bölmeye bir üstünlüğü yoktur .   Şu ana kadar...Konu Anlatımı Materyal Oyunlar Uygulamalar