1bolu4Öğrencilere bir soru sordum , birkaç tane rasyonel sayıyı sıralayacaklar , sayıların biri sıfıra çok yakın , biri yarıma yakın biri tamdan büyük.
bir öğrenci haricinde hemen hemen tüm sınıf yanlış sıralama yapıyor , neden o şekilde sıraladın diye sorduğumda ;
Cevap şu ; Paydasına bakarım öğretmenim ..
Payına da bakmayın , paydasına da bakmayın ..!!!
Çocuk yarım yamalak şunu öğrenmiş ;
işte paylar eşitse , paydalar buyuk olan daha buyuktur falan ( bu onerge dogru mu onu bilmiyorum ) , eskiden öğretmenlerimin bana öğrettiği şekilde..
Kaç yaşında öğretmenin bile aklında tutamayacağı saçma sapan , ezbere dayalı öğretim .
Bu çocuk 4-5 sınıflarda rasyonel sayıları görüyor , 6.sınıfta tamamen bu kazanım var , ama neden payına paydasına bakıyor , anlayamıyorum !
Konuyu basitleştirmek adına , ezberletiyoruz ve gerçekten zorlaştırıyoruz, öğrencileri matematikten soğutuyoruz ve bunu en iyi Türk matematikçiler yapıyor ..

Kazanımları, ders kitabından anlatıldığı gibi vermeye çalışalım ..

1 tam  e göre karşılaştırma , yarıma göre karşılaştırma , diğer mantıksal çıkarımlar yapması gerekiyor . Payına da paydasına da bakması gerekmiyor ..

( Daha önce şurada yazdığım yazının tekrar düzenlenerek eklenmiş halidir )

https://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/2013/12/1bolu4.jpghttps://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/2013/12/1bolu4.jpgGazi CotakKavram Yanılgılarıkesirler,kesirlerde karşılaştırmaÖğrencilere bir soru sordum , birkaç tane rasyonel sayıyı sıralayacaklar , sayıların biri sıfıra çok yakın , biri yarıma yakın biri tamdan büyük. bir öğrenci haricinde hemen hemen tüm sınıf yanlış sıralama yapıyor , neden o şekilde sıraladın diye sorduğumda ; Cevap şu ; Paydasına bakarım öğretmenim .. Payına da bakmayın ,...Konu Anlatımı Materyal Oyunlar Uygulamalar