Bu nasıl başlık der gibisiniz , anlatayım .

Yaklaşık bir yıldır siteye herhangi bir yazı girişi yapamıyorum , bunun nedeni yoğun bir şekilde öğrencileri Lgs ye hazırlama telaşındaydım. Bu telaş  geçen yıl okulların okulların kapanmasıyla başladı. Bu sene üç şube 8.sınıfım var ve elimden gelenin en iyisini yapmak istiyordum . Yazın kaynak taraması yaptım, hatta çözebildiğim kadar kaynakları oturup çözdüm .

Yaz tatili bitti ve maraton başladı , okulların başlamasından bu yana karşılaştığım, bazı ilginç gözlemlerim var .

Fakir öğrencilerdeki sınav ciddiyeti / kültürü eksikliği :

Lgs ye hazırlık sürecinde bu sınavı ciddiye alan öğrenciler en yeni kaynakları takip ediyor, bizzat kendisi gidip alıyor ,  sürekli soru çözüyor, bir değil iki – üç dersten özel ders alıyor, okul kurslarına kalıyor, her hafta denemelere giriyor yani kısacası bu süreçte ne yapılması gerekiyorsa yapıyor ve ciddi bir şekilde hazırlanıyor. Bu yoğunlukta çalışmayan bir öğrencinin Lgs yi kazanması bir hayal .

Kültür yok..

Fakir öğrencilerin ailelerinde öyle bir kültür olmadığından bu da öğrenciye yansıyor. Öğretmen bir kaynak kitap aldırırsa alıyor , aldırmazsa almıyor.  Hangi kaynakların alınacağını bilemiyor, alınması gerektiğinden haberi dahi yok. Hatta ve hatta bazıları gereksiz görüyor. Zaten kabullenmiş.

Kırsal kesim öğrencileri yandı ..

Aklıma köylü, kasabalı zeki kırsal kesim öğrencileri geliyor , bu çocuklar kaç kaynak kitaba ulaşabiliyor? Denemelere girebiliyor mu ? Özel ders vs zaten imkansız, eğer özverili öğretmenleri varsa şanslılar, yoksa..

Bu sene öğrencilerimle abartısız 40 a yakın kaynak bitirdik. Fotokopiler, binlerce sayfa fotokopiler.. Her hafta sonu deneme yaptık. Okuldan sonra 1,50 saat hergün ders yaptım.

Çok zor .. Yukarıda bahsettiğim yoğunlukta çalışmayan / çalışamayan bir öğrencinin Lgs yi kazanması bir hayal . O bahsettikleri “nitelikli” %3 lük dilime bu öğrencilerin girmesi imkansız .

Teogda gazete başlıklarını hatırlarsınız, Şu köyden Teog birincisi çıktı diye, bırak Lgs birincisini Fen Lisesini kazananların istatistikleri versinler görelim.

 

https://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/lgs-2020-1024x576.jpghttps://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/lgs-2020-150x150.jpgGazi CotakLgsBu nasıl başlık der gibisiniz , anlatayım . Yaklaşık bir yıldır siteye herhangi bir yazı girişi yapamıyorum , bunun nedeni yoğun bir şekilde öğrencileri Lgs ye hazırlama telaşındaydım. Bu telaş  geçen yıl okulların okulların kapanmasıyla başladı. Bu sene üç şube 8.sınıfım var ve elimden gelenin en iyisini yapmak istiyordum ....Konu Anlatımı Materyal Oyunlar Uygulamalar