Düzenli olarak takip eden okurlarım varmış , neden paylaşım yapmadığımı merak etmişler ..bunun üzerine bu yazıyı kaleme almak bir gereklilikti.

Kısa cevap : Yapamıyorum .

2 sene önce hayatımıza Lgs sisteminin girmesiyle birlikte  savunduğum tüm değerleri ve düşünceleri bir kenara bırakarak Lgs’ye öğrenci hazırlamaya başladım . Sistem , bulunduğum okul , veli ve öğrencilerin beklentileri hepsi bu yönde . Sınavı kazanmak üzerine ..

Kusura bakmayın ama kimse , öğrencinin kesirler konusunda hangi kavram yanılgılarına düştüğünü merak etmiyor , herkesin sorduğu tek bir soru var , ” Denemelerde kaç net çıkarıyor ? ” . Eğer öğrencileri sınava hazırlamazsanız özellikle okulumda barınmanız imkansız .

” Doğada en güçlüler değil , doğaya en iyi ayak uydurabilenler yaşar ” .  O yüzden ben de mecburen okulumuzun doğasına ayak uydurdum gitti .

Peki neler yapıyorum ?

5.sınıftan alıp devam ettiğim , bu sene Lgs ye hazırladığım 3 tane sınıfım var . Manevi olarak onlara kendimi borçlu hissediyorum , çünkü onlar bana 5.sınıftan beri emanet ve mümkün olduğunca elimden gelenin en iyisini yaparak onları ileri eğitime teslim etmek . 3 sınıftan yaklaşık 20 öğrencim  Lgs ye hazırlanıp emek veriyor .

Artık bir konunun ya da  kuralın neden öyle olduğuna dair sınıfta tartışma / fikir ortamı açan , konuyu derinlemesine işlemek için sürekli düşünen bir öğretmen yok , akıllı tahta önünde  sürekli bıdı bıdı soru çözen , bir kaynağı bir an önce bitirip başka bir kaynağın sorularını çözmek isteyen bir öğretmen var .

  •  Sadece okulda çözdüğümüz 10 dan fazla soru bankamız var ,  Öğrencinin elinde bi bu kadar daha vardır , ve almaya devam ediyoruz . Meb in verdiği kitapla , ya da bir kaç kaynak kitapla denemelerden yüksek net çıkarmak imkansıza yakın .
  • Derste anlatacağınız soruları önceden çözüp hazırlanmanız gerek , eğer ki derste soruya bakar soruyu çözerim derseniz bir derste 4 tane soru anca çözersiniz , ve çözemediğiniz soru çıkarsa , gel de çık işin içinden . Yani anlayacağınız öğrenci Lgs ye ne kadar hazırlanıyorsa sizin de o kadar hazırlanmanız gerekli .
  • Yeni çıkan yayınların takibi , yaklaşık 30-40 tane yazar ve yayınevini takip ediyorum , sürekli yeni birşeyler çıkarıyorlar ,  mümkün olduğunca yeni kaynaklarına göz gezdiriyorum , beğendiklerimi öğrencilerime aldırıyorum ve bazen bizzat alıyorum .
  • Okulumuzda her hafta sonu deneme yapılıyor , her denemeyle birlikte tek tek öğrencilerime kaç net yaptıklarını soruyorum , inanın onlardan fazla strese giriyorum . Yine mi gol değil 🙂 diye hayıflanıyorum .
  • Haftanın 3 günü 1.5 saat okuldan sonra ekstra kurs yapıyoruz . Genelde deneme çözme çalışmaları yapıyoruz .

Lgs hem öğrenciyi hem öğretmeni hem veliyi maddi ve manevi tüketen birşey . inanın şu süreç bitse diye dört gözle bekliyorum . Seneye 8.sınıfım yok , umarım bu hengame biter diyorum ancak imkansız gibi duruyor , Neden mi ?

Yeni nesil soru 5.sınıfa bile indi .. sonumuz hayır olsun .

 

https://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/lgs.jpghttps://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/lgs-150x150.jpgGazi CotakUncategorizedDüzenli olarak takip eden okurlarım varmış , neden paylaşım yapmadığımı merak etmişler ..bunun üzerine bu yazıyı kaleme almak bir gereklilikti. Kısa cevap : Yapamıyorum . 2 sene önce hayatımıza Lgs sisteminin girmesiyle birlikte  savunduğum tüm değerleri ve düşünceleri bir kenara bırakarak Lgs'ye öğrenci hazırlamaya başladım . Sistem , bulunduğum okul ,...Konu Anlatımı Materyal Oyunlar Uygulamalar