Bu yazıyı aslına bakarsanız, okulların açıldığı ilk hafta ,  kırtasiyelerden birinin gelip birinin gittiği, öğretmenler odasının örnek kitaptan geçilmediği bir zamanda yazmalıydım ama , o zaman işin son kısmı kalmış olacaktı.

Öncelikle var olan durum ne ?

Kırtasiyeler örnek kitapları okullara getirdiğinde, öğretmenimiz her kitaba şöyle bir bakıyor . Rastgele sayfaları açıp bir kaç soruya bakıyor, çözmüyor .. baskı kalitesine, ferahlığına,  önceden diğer öğretmenlerden şundan bundan duyduğu yayınevinin mi ona bakıyor . Herhangi bir soru çözme vs yok . Toplam süre 5 dk var ya da yok . Bu kitap güzelmiş deyip öğrencilerine kitabı aldırıyor ve yıl boyunca o kitapla devam .

Nasıl olmalı ?

Kitap işi 5 dk da öyle göz gezdirilerek karar verilecek bir durum değildir, öğretmenler gerçekten sisteme/sorulara hakim olmalılar ve getirilen kitabın hemen hemen her ünitesinden en az 1 test kendileri oturup çözmeliler.

Kitabın iyi ya da size hizmet edip etmeyeceğine karar vermek için öğretmenin gerçekten donanımlı olması gerekiyor, bunun için de  oturup yayınevlerinin kitaplarını bitirmeliler . Bir öğrenci gibi en az 10-15 kitap çözmeden hangi kitabın iyi hangi kitabın kötü olduğunu anlayamazsınız.

Ayrıca kırtasiyelerin getirdiği kitaplarla sınırlı kalmayın , yayınevlerinin Facebook sayfalarını takip edin. Sürekli olarak yeni kaynak çıkarıyorlar. Örnek yayınlıyorlar, ya da kitap sitelerinden sipariş verin.

1-2 kitapla okula gelinip gidilmez.

https://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/tik.pnghttps://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/tik-150x150.pngGazi CotakLgsBu yazıyı aslına bakarsanız, okulların açıldığı ilk hafta ,  kırtasiyelerden birinin gelip birinin gittiği, öğretmenler odasının örnek kitaptan geçilmediği bir zamanda yazmalıydım ama , o zaman işin son kısmı kalmış olacaktı. Öncelikle var olan durum ne ? Kırtasiyeler örnek kitapları okullara getirdiğinde, öğretmenimiz her kitaba şöyle bir bakıyor . Rastgele sayfaları...Konu Anlatımı Materyal Oyunlar Uygulamalar