Ondalık kesirlerle , sayıların ondalıklı olarak gösterilimi veya kesirlerin ondalıklı olarak gösterimi sık sık karıştırılan kavramlar , çoğu internet sitesinde görüyorum , ve hatta bazı piyasada itibarlı sayılan  firmaların test kitaplarında bile var .

ondalik-gosterim-hatasiResme dikkat edin 5,49 ondalık kesrini ..

 

 

 

 

 

Ondalık kesir nedir ?

Paydası , 10 , 100 , 1000 vs şeklinde olan kesirler ondalık kesirdir. Normal kesirden ayıran bir tek özelliği var , paydasının 10 , 100 , 1000 ..10 un kuvvetleri olması .

Ne değildir ?

5,49 ondalık bir kesir değil, ondalıklı bir sayıdır . Hatta rasyonel bir sayının ondalıklı olarak gösterilmesidir .

Sadece gösterim farkı vardır .

Neyse ki ders kitabımızda böyle bir hata yok , sürekli olarak ondalık gösterim diye geçiyor , ne kesir ne rasyonel sayı vs hiçbirinden bahsetmemiş bundan dolayı kitabımızın yazarlarını ( Sevgi yayınları 6.sınıf ortaokul matematik 2014 -2015 Ekrem Aydın , Lokman Gündoğdu ) kutluyorum .

https://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/2014/12/ondalik-gosterim-hatasi.jpghttps://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/2014/12/ondalik-gosterim-hatasi.jpgGazi CotakKavram YanılgılarıOndalık kesirlerle , sayıların ondalıklı olarak gösterilimi veya kesirlerin ondalıklı olarak gösterimi sık sık karıştırılan kavramlar , çoğu internet sitesinde görüyorum , ve hatta bazı piyasada itibarlı sayılan  firmaların test kitaplarında bile var . Resme dikkat edin 5,49 ondalık kesrini ..           Ondalık kesir nedir ? Paydası , 10 , 100 , 1000...Konu Anlatımı Materyal Oyunlar Uygulamalar