oran-kavrami-yanlis-okuma

6.sınıfta oran kavramını veriyorum , okurken dikkat etmediğimden ve sanırım kitaplarda da yanlış şekilde olduğundan oranı yanlış okuduğumuzu farkettim . Bölü şeklinde okuma kesinlikle yanlıştır. 

Oranın 3 değişik gösterim biçimi var ancak en çok tercih edilen kesir şeklinde gösterim olduğu için bunu da kesir okunuşu gibi hatta kesir de değil , rasyonel sayı okur gibi okuyoruz . ( Türkiyede tüm kavramlar maalesef birbirine girmiş vaziyette )

Bugun 7.sınıflara oran nedir ? soruma  matematikte başarılı bir öğrencimin verdiği cevap , “iki şeyi birbirine bölmek”

Sürekli olarak “bölü” şeklinde okuma , hem oranının kavram olarak zihinde oluşmamasına yol açıyor , hem de öğrenci farklı anlamlar yükleyerek kavram yanılgısına düşüyor .

Doğru okuma ne olmalı ?

3 e 5  , ya da 3 e karşılık 5 gibi bir okuma olmalı .

oran-kavrami-okuma

https://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/oran-kavrami-yanlis-okuma.jpghttps://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/oran-kavrami-yanlis-okuma-150x150.jpgGazi CotakKavram Yanılgılarıoran kavram yanılgıları6.sınıfta oran kavramını veriyorum , okurken dikkat etmediğimden ve sanırım kitaplarda da yanlış şekilde olduğundan oranı yanlış okuduğumuzu farkettim . Bölü şeklinde okuma kesinlikle yanlıştır.  Oranın 3 değişik gösterim biçimi var ancak en çok tercih edilen kesir şeklinde gösterim olduğu için bunu da kesir okunuşu gibi hatta kesir de değil ,...Konu Anlatımı Materyal Oyunlar Uygulamalar