Okullarda proje sınıfları ..eskiden bu yana çok tartışılan bir konu, özel okullarda aleni, devlet okullarında zaman zaman el altından yapılan, yapılmaya çalışılan sınıflar..

Eskiden tamamen karşı olduğum bir durumdu proje sınıfları, ancak bu sene 3 sınıfım Lgs ye girdi ve öğrencilerimi sınava hazırladım. Gördüm ki teori ( öğrencilerin psikolojisi, bireysel farklılıklar vs vs )  ile fiili durumda karşılaştıklarım birbirinden tamamen farklı.

Lgs nin hedefi en iyi %10 u mu seçmek ? Siz bi %10 daha koyun, hadi bi %5 daha .. Okulun %25 lik kesmini karışık olarak 1-2-3-4 artık kaç sınıf çıkarsa, proje sınıfı yapmak, bu öğrencilerle yeni nesil sorularla sınava hazırlanmak.

( Okulun en iyisi sınavda en iyi puanı çıkaracak diye bir kaide yok, o yüzdelikte olan herkes potansiyel aday olarak görüyorum )

Diğer öğrencilerle, etkinlikli, alıştırmalı matematik temeli anlamaya yönelik ders işlenmeli.

Normal sınıfta yeni nesil soru çözmek, hiç İngilizce bilmeyen biriyle anlaşmaya çalışmak gibi birşey. 

inanın bana boş..tamamen boşa uğraş. Doğru dürüst dört işlemi beceremiyor,denklem çözemiyor, bu öğrencilere yeni nesil soru çözüyorsunuz, çözdürmeye çalışıyorsunuz. Öğrenci hemen hemen hiçbirşey anlamadığı için dersten sıkılıyor ve başlıyor etrafıyla ilgilenmeye, hele biraz erkek ağırlıklı bir sınıfınız varsa ..disiplin problemleri hat safhada.

Sus oğlum, sus kızım vs demekten derse odaklanamıyorsunuz.. Bu sene neyse ki havalar tam ısınmadan, okullar tatil edildi. İnanın bana o yaştaki ergen çocukları sınıfta tutmanın ne kadar zor olduğunu bi bilseniz..

Hem matematik yeteneği olanlara zulüm, hem o öğrenciye zulüm, hem öğretmene zülüm.

Her öğrencinin farklı bireysel yeteneğe sahip olduğu kabul edilmeli ve deveyi hendekten atlatmaya çalışılmamalı. Matematikte bir yetenek ..Eşitlik herkesin yeteneğine göre eğitim almasıyla olur, ya da temel düzeyde eğitim alması ardından yeteneğine göre uzmanlaşmasıyla olur, Lgs ya da “yeni nesil soru” dediğimiz sorular maalesef temel düzey değil.

Öğrenci boyutu :

Matematik yeteneği olan , akademik başarısı yüksek öğrenciler bu işte uzmanlaşmış öğretmenlerden ders alarak çok daha iyi olacaktır,  öğrencinin sınav kazanmasında en önemli faktörlerden biri de öğretmendir. Geçen sene bir sınıfım vardı, maalesef yeterince lgs ye öğrenci hazırlamak hakkında bilgi sahibi olmadığım, üzerine düşmediğim için potansiyel 3-4 öğrencimin hakkına girdim, sınavı kazanamadılar. Hala vicdanen kendimi rahatsız hissediyorum, ama bu sene öyle olmadı. Potansiyeli olan hemen hemen tüm öğrencilerim sınavı kazanacak, kimisi fen lisesi, kimisi diğer fen lisesinden bir aşağıda puanı olan okulu.

iyi bir sınıf ortamı oluşur, herkesin elinde test kitaplarının olduğu, tatlı bir rekabetin olduğu sınıf ortamları oluşur. Herkesin bir şekilde dersle alakalı şeyler konuşulduğu bir ortam mı ? yoksa top oynandığı, sınıfta eşek şakalarının yapıldığı, akıllı tahtadan apaçi müziklerinin çaldığı bir sınıf ortamı mı istersiniz ?

Öğretmen boyutu;

1- Sınav öğretmenliği ile ders öğretmenliği birbirinden farklı.

Sınav öğretmeni normal ders öğretmeninden tamamen farklı, sınav öğretmeni bir tür öğrenci koçu, öğrencinin fiziki sağlığı, psikolojisi, ders / deneme başarısı, öğrencinin eksik konularının tespiti ve giderilmesi,  denemelerin organize edilmesi, yeni çıkan kaynak kitapların takibi, kaynak kitap seçimi, aldırılması, fotokopi işleri vs . Yani tamamen sınav odaklı bir sürecin yönetilmesi var, bazı öğretmenlerimiz bu yöntemleri biliyorlar ve iyi yönetiyorlar ancak bazı öğretmenlerimiz maalesef bu yeterlilikte değil. Eski tip Teog tarzı öğretmenliğe devam ediyorlar.

Derse girip, çıkıp başka hiçbir gayret göstermeyen öğretmenle öğrenci için koşturan öğretmen kesinlikle bir değil..

Okullardaki temel sorun :

Proje olmayan sınıflara hangi öğretmen girecek ? Herkes proje sınıfına girmeye çalışıyor ..

Benim sınıflarım proje sınıfı değildi, bu sene sınav öğretmenliği yaptım. inanın çok yoruldum, çok yıprandım. Ben şahsen temel matematik öğretmek istiyorum, eğitim anlayışım temel matematik öğretmeye yönelik. Matematik üzerine düşünmeye yönelik, eskisi gibi öğrencileri gözlemlemek, kavram yanılgılarının farkına varmak istiyorum. Sürekli test / yeni nesil sorularda bu mümkün değil.

— Proje sınıfına girmeyen öğretmen kötü öğretmen algısının yarattığı mahalle baskısı / psikolojisi

Maalesef sistemimizde herşey sınava bağlı olduğu için, sınav başarısı eşittir öğretmen kalitesi algısı mevcut. Sizin bir öğrencinin hayatına ne şekilde dokunduğunuzla kesinlikle ilgilenmez.

https://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/proje-sinifi.jpghttps://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/proje-sinifi-150x150.jpgGazi CotakLgsOkullarda proje sınıfları ..eskiden bu yana çok tartışılan bir konu, özel okullarda aleni, devlet okullarında zaman zaman el altından yapılan, yapılmaya çalışılan sınıflar.. Eskiden tamamen karşı olduğum bir durumdu proje sınıfları, ancak bu sene 3 sınıfım Lgs ye girdi ve öğrencilerimi sınava hazırladım. Gördüm ki teori ( öğrencilerin psikolojisi, bireysel...Konu Anlatımı Materyal Oyunlar Uygulamalar