matematik-projeleri

Altın oran , ünlü matematikçiler gibi klasik proje ( ! ) lerden sıkılanlar için , aklıma geldikçe güncelleyeceğim ortaokul matematik öğrencileri için projeler / etkinlikler . Umarım beğenirsiniz. Sizin yaptırdığınız projeler varsa , yorum yapın ekleyelim.

8.Sınıf 

Ebob ve Okek 

Ortak katlar ve ortak bölenler – ebob – ekok problemlerin görselleştirilmesine dayanıyor . Öğrenciler yaptıkları projelerin sunumlarını sınıfta yapması gerekiyor.

  1. Kenar uzunlukları 60cm * 80 cm olan dikdörtgensel alanı , karesel bölgelere ayrılacaktır , kareler en büyük olacak şekilde ayrılırsa , kaç kare oluşur ? -Karton ya da mukavvaya yapılabilir . Karesel bölgelere ayırmak için ip /çivi ya da çizebilebilir . Ayrılabilecek tüm olası durumları yaptırıp , inceletetmeniz gerekiyor.
  1. Kenar uzunlukları 40cm*50 cm olan dikdörtgen şeklindeki bir alan ışıklandırılacaktır , lambalar arası mesafe eşit , köşelerde mutlaka lamba olması ve en az lamba kullanılacak şekilde kaç tane lamba gerekir ?  şeklindeki soruyu görselleştirmek için mukavva / tahta plaka ya da dış cephe izolasyonunda kullanılan strapor kullanılabilir , etrafına küçük lambalar kullanılarak ışıklandırma yapılabilir , hatta fen bilgisi alanıyla bağlantılı olarak , seri bağlama , paralel bağlama durumları da istenirse eklenebilir .
  1. Kenar uzunlukları 3cm-4cm-5cm olan ahşap dikdörtgenler prizmalar kullanarak küp yapılacaktır , boyutları en küçük olan küp yapmak için kaç tane prizma gereklidir ? –   Sadece ahşap , kereste -beşon -onon satan yerlerden kestirebilirler,  az ya da çok almamak için mutlaka hesaplama yapmaları gerektiğini kavrarlar .Sınıfta gösterebilirsiniz
  2.  Bir saat her 3 dakikada , diğeri her 5 dakikada bir çalmaktadır , ikisi birlikte çaldıktan kaç dk sonra tekrar             birlikte çalarlar ? – Bunu yapmak biraz zor olabilir , timer /zamanlayıcı tarzı birşey , ve lambalar ayarlamanız gerekiyor , lambalar farklı renklere boyanırsa çok daha iyi olur .

Dairede Alan :

Dairenin-alani-neden π.r² sorusunun görselleştirilip anlatılmasına dayanıyor . Benim mdf ile yaptığımı kartonla yapabilirler . Kartona nasıl büyük daire çizilebilir ? Daireyi nasıl eş parçalara ayırmaları gerektiği gibi problemlere  çözüm bulmaları gerekiyor .

Özdeşlikler :

Özdeşlikleri modelleyerek sınıfta anlat . Öğrenci karton yardımıyla özdeşlikleri modelleyip , sınıfta sunum yapabilir. Bu hem kendisinin konuyu derinlemesine anlamasını gerektirecek hem de , arkadaşlarının dikkatini çekecektir.