rasyonel-sayilarIngilizce” Rational Numbers ” orantısal sayılar anlamına gelmektedir . A bir değişken , B bir değişken olmak üzere a nın b ye oranı ( a/b   b sıfır olamaz ) şeklinde yazılabilen tüm sayılardır .

Rasyonel sayılar Q işareti ile gösterilir , Almanca” Quotient ” bölüm anlamına gelen sözcüğün baş harfidir.

 

Bir sayı , kesir olarak yazılabiliyorsa rasyonel sayıdır .

Dikkat edin kesir olması gerekmiyor ..kesirli biçimde yazılması gerekiyor .

 

Hangi sayılar rasyonel sayıdır ?

5  bir tam sayıdır ama kesirli olarak yazılabilir .

 

(Gördüğünüz gibi işaretin rasyonel olup olmamasına
bir etkisi yoktur.)

 

0 , rasyonel bir sayıdır.

 

 

 

 

Ondalıklı , yani virgüllü sayılar kesir olarak yazılabilir , dolayısıyla rasyoneldir.

 

 

Burada iki durum söz konusudur .  Düzenli devreden ondalıklı sayılar ve düzensiz devreden ondalıklı sayılar.

Düzenli devreden ondalıklı sayılar rasyoneldir.

Düzenli devreden ondalıklı sayılar , kesir olarak yazılabildiği için rasyoneldir.

Düzensiz devreden ondalıklı sayılar rasyonel değildir .

Bunlardan en ünlü rasyonel olmayan bir sayıya bakalım , Pi !

 

Amacımız  sayıları kesir olarak yazmak , bunlar zaten kesir olarak verilmiş .işaret rasyonel olup olmamasına bir etki etmez.

 

Rasyonel sayılar ve pisagorcular 

pisagorEski yunanlı matematikçi pisagorun bir tarikatı vardı ; Sayılara taparlar , evrendeki herşeyin sayı ile ve hatta rasyonel sayı ile ifade edilebileceğine inanırlardı . Bir hayvan kestiklerinde asla 4 bacağından bir tanesini yemezlerdi . Birgün öğrencilerinden hipotenüs herşeyin rasyonel sayı ile ifade edilemeyeceğini söyledi , pisagorun kendi bulduğu teoremle ona kafa  tuttu . ( meşhur dik üçgendeki uzun kenar olan hipotenus oradan gelir , eğer dedi hipotenus dik üçgende dik kenarlardan  biri  1 cm , diğer kenar 1cm olursa uzun kenar ne kadar olur ? , rasyonel olarak gösterilemiyeceğini de ispatladı ) Bu tarikat içinde büyük bir kargaşaya neden oldu ve pisagorun , bir gece vakti hipotenusu çuvala koyarak nehre attırdığı rivayet edilir.

Rasyonel kelimesi malesef yanlıştır , siz öğrencilerde kavram yanılgısı yaratmaktadır . “Rational numbers” , Rasyonel sayılar değil  ” Orantısal sayılar ” şeklinde olmalıydı .Ratio ingilizcede oran demektir , rational orantısal anlamına gelir.

Türkçedeki  “rasyonel ” mantıksal anlamına gelmektedir . Ne demek yani mantıksal ? Bana bir anlam ifade etmiyor ..

Pisagor hakkında TRT okulda yayınlanan şu videoyu izlemenizi tavsiye ederiz.

Bu anlatımı beğendiyseniz bilgisayarınıza ücretsiz olarak .pdf formatında indirebilirsiniz.

Rasyonel Sayılar Konu Anlatımı 

Hazır mısınız ? Sorularımızla bilgilerinizi sınayın !

Rasyonel Sayıları Tanır

Bu test hangi sayıların rasyonel olduğunu tanıyıp tanıyamadığınızı , belirlemek amacıyla hazırlanmıştır . Teste başlamadan önce konuyu okumanızı öneririz. Rasyonel Sayılar 

 

https://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/2013/09/rasyonel-sayilar.jpghttps://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/2013/09/rasyonel-sayilar.jpgGazi CotakRasyonel Sayılarneden rasyonel sayılar q ile gösterilir,rasyonel sayılar hangi harfle gösterilir,rasyonel sayılar konu anlatımı,rasyonel sayılar tanımı,sıfır rasyonel sayı mıdırIngilizce' Rational Numbers ' orantısal sayılar anlamına gelmektedir . A bir değişken , B bir değişken olmak üzere a nın b ye oranı ( a/b   b sıfır olamaz ) şeklinde yazılabilen tüm sayılardır . Rasyonel sayılar Q işareti ile gösterilir , Almanca' Quotient ' bölüm anlamına gelen sözcüğün baş harfidir.   Bir sayı ,...Konu Anlatımı Materyal Oyunlar Uygulamalar