7.sınıflarda ana kazanım olarak , tam sayılarda toplama ve çıkarmayı ve devam kazanımda çarpma bölmeyi yapabilmesi gerekiyor . 

Meb in kazanım açıklamalarında da , ne şekilde öğretileceği var , örneğin bu kazanım için ;” asansör , termometre , yatay ve dikey sayı doğrusu üzerinde çalışmalara yer verilir”  diyor .

En sık kullanılan iki yöntem , sayı doğrusu ve sayma pulları .

Bunlar ana kazanımın daha iyi kavrayabilmesi için önerilen yöntemlerden bazıları .

Ancak , ana kazanımdan saparak sayma pulları ve sayı doğrusu ana kazanımımız haline dönüşmekte , gerek ders kitaplarında ve gerekse test kitaplarında ve dolayısıyla deneme sınavlarında vs , sorular gelmekte .

örnek :


Örnek 2 :

Düz işlem yapmak , bu modellemelerde ne yapıldığını anlamaktan çok daha kolay .
Modellemenin amacı , herhangi bir şeyi somutlaştırıp anlaşılır kılmaktır . Ancak ana amacımızdan saparak modellemeyi başlı başına bir konu ya da sorun haline getiriyoruz .

Bundan şu anlaşılmasın ,” modelleme kullanılmasın !”
Hayır , kullanılsın , öğretmen kazanımı verirken göstersin , somutlaştırsın böylelikle öğrenci örneğin -3+2 nin neden -1 yaptığını daha somut olarak görebilirsin . Ancak neden modelleme yapılıp bunu soru olarak soruyorsun ?

Daha önce yazdığım , tam sayılarda modelleme sorunsalı yazıma da göz atabilirsiniz.

 

https://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/IMG_0594-1024x768.pnghttps://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/IMG_0594-150x150.pngGazi CotakEğitimMatematiksel modelleme yanılgısı,Modelleme7.sınıflarda ana kazanım olarak , tam sayılarda toplama ve çıkarmayı ve devam kazanımda çarpma bölmeyi yapabilmesi gerekiyor .  Meb in kazanım açıklamalarında da , ne şekilde öğretileceği var , örneğin bu kazanım için ;' asansör , termometre , yatay ve dikey sayı doğrusu üzerinde çalışmalara yer verilir'  diyor . En sık...Konu Anlatımı Materyal Oyunlar Uygulamalar