Bu sene ilk ciddi Lgs sınavımı verdim, gördüm ki matematikçiler için derse gir, klasik dersi anlat bir örnek ver ardı ardına benzer 10 alıştırma çöz, ve çık tarzı yapılan Teog öğretmenliği çoktan bitmiş. Çok ciddi ve özellikle matematik öğretmenleri için oldukça yorucu Lgs öğretmenliği çoktan başladı. Lgs öğretmenliği de değil, aslına bakarsanız öğrenciyi lgs ye hazırlayan bir “koç öğretmen” , eskinin dershane öğretmeni olmanız gerekiyor. Lgs’nin bel kemiğini matematik oluşturduğu için aslına bakarsanız Lgs’nin büyük yükünü de mecburen siz sırtlanmak zorundasınız. Buna inanın mecbursunuz.

Lgs öğretmenliği nedir?

* Hem kazanımı hem de yeni nesil soruları derste çözmelisiniz, yetiştirebilmelisiniz. Yetişmiyorsa ekstra kurs koymalısınız.
* Ciddi olarak bu sınava hazırlanan öğrencilerle ekstra çalışmalar yapmalısınız, bu derslerden sonra soru çözümü olur, hafta sonu kursu olur vs ..öğle arasını bile değerlendirebilirsiniz.
* Kaynakları takip etmeli ve içinden iyi kaynakları seçmelisiniz..en önemli şeylerden biri kaynak seçebilme becerisine sahip olmanız gerekiyor, bu beceri de sizin oturup çok çeşitli kaynakların sorularını tek tek çözerek elde edebileceğiniz birşey. Öğretmenler kaynak seçimini nasıl yapmalı? yazıma bakabilirsiniz.

*Kaynakları siz söylersiniz ama çoğu öğrenci alır/ almaz gecikir vs ..tüm bunların düzenli olarak takip edilmesi ve toplu siparişi önemli. Tenefüslerde bile kaynak dağıtıyordum, bu sene öğretmenler odasına uğramadım desem yeri. Bir noktadan sonra da kırtasiyecilerle kanka oluyorsunuz. Cebinizden paralar çıkacak, bazı öğrencilerden para alamayacaksınız bunlar gayet normal .. Bu sene belki 5000 tl ye yakın cebimden para gitti. Hiçbir zaman para vermiyorlar diye öğrenciye kaynak almaktan geri durmadım. Çünkü kimse ne kadar büyük dalgalarla mücadele ettiğinizi bilmez, gemiyi limana yanaştırdınız mı yanaştıramadınız mı ona bakar.

*Derse kesinlikle hazırlıklı gitmelisiniz, hem anlatacağınız dersi planlamalı hem de çözülecek soruları daha önceden çözmelisiniz eğer çözmezseniz bir derste 3-4 tane  yeni nesil soru ancak çözersiniz bir de o streste göremediğiniz bir yer olur da çözemezseniz ki (gerçekten bu durum da olasılıklar dahilinde ) o zaman öğrencinin gözündeki durumunuzun vay haline.

*Öğrencilerinizin netlerini takip etmeli, değerlendirmeli gerekirse fedakarlık yapıp öğrencinize/sınıfınıza tekrarlar yapmalısınız, durum hakkında veliyi bilgilendirmelisiniz.

* Teknolojiyi etkin kullanmalısınız, özellikle bu pandemi sürecinde..2020-2021 eğitim öğretim yılının  açılacağı, açılacaksa ne şekilde açılacağı belli değil, belki uzaktan eğitim ya da yarı uzaktan eğitime geçilebilir geçilmese bile artık online ders çekip / soru çözüp öğrencilerinize atmalısınız. Öğrencilerle sürekli etkileşim halinde olmalısınız, Uzaktan eğitim proğramlarına ve donanımlara sahip olmanız gerekiyor, en azından bir grafik tablet/ tabletiniz olmalı artık..

*Veli iletişimi en üst seviyede olmalı, siz ne kadar çabarlarsanız çabalayın eğer öğrenci sizden çıktıktan sonra kopuyorsa olmaz.. veliyi kesinlikle sürece dahil etmelisiniz. Ben velilerin ve öğrencilerin olduğu bir whatsapp grubu kurdum, tüm attığım denemeleri, ödevleri,alınacak kaynakları vs veliler de takip edebiliyordu. Bazı öğrenciler sorumluluk alabilecek yeterliliğe ulaşmış oluyor ancak bazıları maalesef bu yeterlilikte değil..sürekli birilerinin motive etmesi gerekiyor.

* Ailenizin vaktinden, kendi vaktinizden, dahası hayatınızdan çalıp bunları yapmalısınız..

Bu anlattıklarım artık sadece 8.sınıf için geçerli değil, yeni nesil sorularla birlikte inanın 5, 6, 7. sınıflarda da bu şekilde olmanız gerekiyor..

Tüm bunlar bizim görevimiz değil biliyorum, biz öğretmeniz derse girip ders anlatmakla mükellefiz, sınavlara öğrenci hazırlamak bizim görevimiz değil, ama şu andaki sistem bu, hele ki akademik başarısı yüksek bir okulda görev yapıyorsanız, müdürün, velinin, öğrencinin ve genel toplumun bakışı bu yönde, aslında sizin olmayan görevleri sizin bizzat göreviniz gibi sizden beklemeleri. Bu öğretmenliğe hazır değilseniz ya kendinizi hazırlamalı ya da akademik başarı beklentisi olmayan bir okula tayin istemelisiniz.

https://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/teog.jpghttps://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/teog-150x150.jpgGazi CotakLgsBu sene ilk ciddi Lgs sınavımı verdim, gördüm ki matematikçiler için derse gir, klasik dersi anlat bir örnek ver ardı ardına benzer 10 alıştırma çöz, ve çık tarzı yapılan Teog öğretmenliği çoktan bitmiş. Çok ciddi ve özellikle matematik öğretmenleri için oldukça yorucu Lgs öğretmenliği çoktan başladı. Lgs öğretmenliği de...Konu Anlatımı Materyal Oyunlar Uygulamalar