Alan kavramını nedir ? Neden dikdörtgen ve karede alanı bulmak için iki kenar çarpılır ? sorusuna somut cevap verebilmek için tasarlayıp yaptırdığım materyal . Malzeme 8mm ham mdf .

alan

Alan ölçmek demek , herhangi bir yüzey içersinde kaç tane kare olduğunu bulmak demektir ,yaptığım materyalde en alt sırada 4 kare olmak üzere , 3 sıra var  ,  4 kare + 4 kare + 4 kare = 12 kare ya da 4*3 =12 kare .

Öğrencimden anlatım

Üçgenin alanını bulmak için neden ikiye bölüyoruz ?

ucgende-alan

Yukarıda bir dikdörtgenin alanını köşeden köşeye iki eş parçaya böldük . Dolayısıyla dik , birbirine eş iki üçgen oluşmuş oldu .

Eğer üçgenimiz klasik dar açılı üçgen olmuş olsaydı .

ucgenin-alani

Yukarıdan üçgen ikiye ( şekilde eş değil 2 kareye 3 kare ) böldük ve iki dik üçgen elde edildi .

ucgenin-alani-ikiye-bolme

Öğrencimden üçgenin alanı hesabı videosu

https://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/ucgenin-alani.jpghttps://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/ucgenin-alani-150x150.jpgGazi CotakMateryalleralan materyal,ucgende alan materyalAlan kavramını nedir ? Neden dikdörtgen ve karede alanı bulmak için iki kenar çarpılır ? sorusuna somut cevap verebilmek için tasarlayıp yaptırdığım materyal . Malzeme 8mm ham mdf . Alan ölçmek demek , herhangi bir yüzey içersinde kaç tane kare olduğunu bulmak demektir ,yaptığım materyalde en alt sırada 4 kare...Konu Anlatımı Materyal Oyunlar Uygulamalar