7.sınıflarda seçmeli matematik dersine giriyorum , dersim haricindeki öğrencileri gözlemleme fırsatım oluyor , öğrencinin bir soruyu çözümü dikkatimi çekti , – Hocam bu kalem ucu kuralından çıkıyor , dedi.

7.sınıf kazanımlarında bir birbirine parelel doğruların bir kesenle yaptığı açıları görmek , hesaplamak vs .

birbirine-parelel-dogrularin-bir-kesenle-yaptigi-acilar

Yukarıda oluşan sistemin aynısı altta da oluşuyor ..

Kazanım bu , verilmesi gereken bu , ancak ne yapıyoruz ? tamamen kazanıma odaklanmak yerine, kendi ürettiğimiz saçma sapan sorulara saçma sapan kurallar üretiyoruz .

Şu sorunun sorulmasındaki mantık nedir ? lütfen biri bana açıklasın ..

Zik – Zak Kuralı

Z kuralı .. M kuralı ..U kuralı ..Zikzak kuralı ..Kalem ucu kuralı ..daha başka bu konuyla alakalı kural var mı inanın bilmiyorum.

z-kurali-m-kurali-u-kurali-zikzak-kurali-kalem-ucu-kurali

Bu kuralları öğretmenlerin öğretmesindeki mantık nedir ? Hepsi tek bir kazanımdan türetilmiş , ana mantık yukarıda ..

Maalesef öğretmenler , kendi öğretmeni nasıl öğretti ise neleri anlattı ise o şekilde matematik öğretmeye devam ediyor. Bir meslekteşımla bu kural üzerine konuştuk , neden gösterdin dedim ? kitapta yok ama deneme sınavlarında bu tip sorular çıkıyor ..Evet sanırım sorun burda.

Doğru soru aslında şu ; Bu sorular öğrencilere neden soruluyor ?

Dershaneler sürekli kural üretir ..amaç çocuğa soruyu çözdürmek , anlasın anlamasın ..

Yukarıdaki kuralların hiçbirini öğrencilerime göstermedim .

https://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/z-kurali-m-kurali-u-kurali-zikzak-kurali-kalem-ucu-kurali.jpghttps://ortaokulmatematik.com/wp-content/uploads/z-kurali-m-kurali-u-kurali-zikzak-kurali-kalem-ucu-kurali-150x150.jpgGazi CotakEğitim7.sınıflarda seçmeli matematik dersine giriyorum , dersim haricindeki öğrencileri gözlemleme fırsatım oluyor , öğrencinin bir soruyu çözümü dikkatimi çekti , - Hocam bu kalem ucu kuralından çıkıyor , dedi. 7.sınıf kazanımlarında bir birbirine parelel doğruların bir kesenle yaptığı açıları görmek , hesaplamak vs . Yukarıda oluşan sistemin aynısı altta da oluşuyor .. Kazanım...Konu Anlatımı Materyal Oyunlar Uygulamalar